Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

Yeni Yiliniz Kutlu Olsn

Posted by Mehmet Duran 31 Aralık 2014

2015-yılbaşı-programları-bursa-620x330!

Yaşamı seviyor musun? Öyleyse zamanı harcama, çünkü yaşamın yapıldığı madde zamandır. 2015 yılının her anını dolu dolu yaşaman ve mutlu olman dileklerimle yeni yılınıyı kutlar yenı yılın siz site ziyretcilerine Sağlıklı ve  mutlu yıllar grtirmesini dilerim.

Webmeister. Mehmet Arif DURAN

Gelin Kendinize Bir İyilik Yapın.

Ömür bir su gibi akıyor. Günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları kovalıyor. Bir şekilde zaman geçip gidiyor. İnsanoğlu varlığını sürdürürken anlamsız bir yaşam sürmesi de düşündürücü.

Yeni bir yıla girmenin coşkusundan bahsediyor insanlarımız. Evet doğru yeni bir yıla giriyoruz. Peki ya geçirdiğimiz yıl ve geçen yıllar ne oluyor? Nereye gidiyor? Hiç düşünmüyor muyuz? Her günü anlamlarla dolu geçmesi gereken günlerimizi acaba nasıl tüketiyoruz?

Modern toplumların genel sorunu bizleri nerelere sürüklüyor acaba? Geleceğimiz ile geçmişimiz arasında bağ kurabiliyor muyuz? Yeni bir gelecek hayal ederken içinde yaşadığımız topluma ve dünyaya nasıl bir anlam yükleyeceğiz? Soruları uzatmak mümkün ancak bu yeterli midir?

Her yılsonu bir muhasebe tutulur. Tutulan muhasebe ile geçmiş dönem artıları ve eksileri değerlendirmeye tabi tutularak eksiler ile artılar denkleştirilmeye çalışılır. Artılar ve eksiler denk olduğunda sorun olmadığı kabul edilir. Bu tip muhasebe genelde işletmeler açısından açısından doğru kabul edilse de insan hayatında bu bakış açısı yeterli değildir.

Kadim kültürümüzde ‘’Bir günü diğerine eşit olan ziyandadır’’ düsturu hakim olmasına rağmen acaba biz insanlar bu konuda ne kadar başarılıyız. Önce kendi yaşamımızı ele alarak yaşadığımız bir yılı değerlendirirken boşa geçirdiğimiz günlerin hesabını tutmalıyız. İyi ya da kötü olmak insanoğlunun elinde. İyi olma konusunda geçmişimizden ve geçmişte yaşananlardan ders çıkarmayı bilmeliyiz.

Yaşadığımız ve geçirdiğimiz zamanların kıymetini bilmek, bizleri daha iyi ya da kötü bir yaşam sürme konusunda yönlendirir. Yanlış ve eksiklerimizden ders çıkarabilmek bizleri daha sağlıklı kılarken, tersi olan durumlarda kendi insanlığımızla birlikte eşimize, çocuklarımıza, dostlarımıza ve  de toplumumuza büyük zararlar vermiş oluruz. Zarar daima maddi olmaz. Maddi zararların telafisi mümkün olabilir ancak manen verilen zararları telafi etmek mümkün değildir.

Toplumsal değerlerimizi doğru algılama ve yaşama aktarma konusunda ortaya koyacağımız güzellikleri teker teker hayata geçirme konusunda acele etme erdemine ulaşmalıyız. Hani derler ya ‘’Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır’’ diye. Geçmişte yaptıklarımızla geleceğimize ışık tutarız. Geleceğe tutacağımız ışığın güçlü ve kalıcı olması gerekir.

Arkadaş ve dostlarımızda başlayan bir güzellik-erdem arayışı içerisine girmenin yollarını yeniden açmalıyız. Bu sadece kendimizi değil içinde yaşadığımız toplumumuzu da daha değerli ve erdemli kılacaktır. Sadece kendimizi düşünerek bir yere varamayız. Bu dünyada tek başımıza yaşamadığımıza göre bizden başkalarının da varlığının anlam taşıdığını kabul etmeli ve yaşamımıza toplumumuzla birlikte değer katmalıyız.

Bu gün yaşamımız eksik değerlerde ise orada durmalı ve eksikleri telafi etmeliyiz. Üstat Cevdet Said’in deyimi ile ‘Hoşnut olunmayan durumdan daha iyi bir duruma geçme’ konusunda kendi kişiliğimizle bir mücadele başlatmalıyız.

Yaşamımız sürüyor. Ve her yılsonu muhasebe tutulur…  Bir yıl bir yana… Daha dün ne yaptınız? Ya bugün… Bu günümüz nasıl geçti acaba?
Gelin kendinize bir iyilik yapın… Ve hep birlikte kendimize bir iyilik yapalım.
Şimdi Sıra Nefis Muhasebesinde

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: