Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

‘Sen kimsin?’

Posted by Mehmet Duran 29 Ocak 2014

Mustafa Ünal

‘Sen kimsin?’

  Mustafa ÜNAL Zaman Gazetesi

Sözün değil sesin yükseldiği zamanlardayız. Bağıran bağırana… Gök gürültüsü gibi. Yağmur yok, sadece ses var. Hiç böylesi görülmedi.

En acemisinden en deneyimlisine aynı. Sesin yönü de, dozu da değişmiyor. Siyaset değil bu. Seçime sayılı günler kaldı. Kulakları rahatsız eden bu gürültüye bir anlam vermek gerçekten zor. Gırtlaktan çıkan sesin karşı tarafın yüreğine değmesi imkânsız. Muhataplarına dokunmadan atmosferde kaybolup gidiyor. Bir yüksek sese takıldım. Erzurum’dan. Aday tanıtım toplantısından. Mikrofon elinde, oy isteyecek.

‘Darbe, ağababaları, pabuç bırakmayız’ gibi vurgulu kelimelerin ardından hançeresini yırtarcasına ‘Sen kimsin, kimsin…’ derken kendinden geçiyor. Bu sözlerin muhatabı belli. Salonda şaşkınlık, cılız alkış. Sesin adresini kestirmekte zorlandıkları, anladıkça da içlerine oturduğunu tahmin etmek zor değil. Siyasetin mekânlarında ismi etrafında çok senaryolar anlatılıyordu. Meğerse doğruymuş. Dışarı bu kadarı sızdıysa varın içini siz hesap edin. Konuşması iyi oldu. Gizemli biriydi. Sessizdi. Zengin entelektüel birikime sahip olduğu söyleniyordu. Bugüne kadar kendini çok belli etmemişti. Esrarı çözüldü. Söz her şeyi ortaya saçtı.

Erkan Mumcu’nun Türkiye’ye armağanı. Mumcu gelmekte olan tufanı fark edince son anda arkadaşlarıyla birlikte AK Parti gemisine atladı. Milletvekili oldu, bakan oldu. O bürokrasiye taşıdıklarından. Mumcu, ilk fırsatta ‘Doku uyuşmazlığı’ bahanesiyle AK Parti’den ayrıldı. Eski partisini diriltmeye kalktı. Başarılı olamadı. Ala ise kaldı. Zirveye kadar çıktı. Son kabine revizyonunda ‘bakan koltuğuna’ oturması sürpriz olmadı. Bekleniyordu. Siyasete hevesliymiş. Vaktiyle milletvekili aday adayı olmuş. Temayül yoklamasında çok gerilerde yer almış. Adaylığa yaklaşamamış bile. Seçimlerde aday olamadığı memleketine bakan olarak döndü.

Türk siyasetinde Meclis dışından bakana az rastlanır. Kayıtlarda ‘milletvekili unvanına sahip olmayan ilk dâhiliye bakanı’ olduğu yazılı. Seçilmiş değil, atanmış biri. Normal bir durum olmadığına göre bakanlığı olağanüstü gelişmelerin habercisi sayıldı. Bir misyonu olmalıydı. Milletvekillerinin üstlenemeyeceği bir misyon. Koltuğa oturur oturmaz işaretlerini vermeye başladı.

17 Aralık operasyonunun hararetiyle ‘Dolarları kim aldı? Ben bir şey söylüyorsam sadece şüpheyle değil. Bu tezgâhın kazançlıları kimler?’ diye sordu. Birkaç gün içinde cevabını vermesi bekleniyordu. Sessizliğe gömüldü. Sözlerine bir açıklık getiremedi. Son çıkışı Erzurum konuşması oldu.

Erzurum, AK Parti’nin en rahat olduğu, kaybetme endişesi yaşamadığı, kendisiyle yarıştığı bir yerdi. Rekor peşindeydi. Bu konuşmaya kadar… Bülent Korucu, memleketi Erzurum’un havasını iyi bilir. Bu konuşmayı “MHP’ye piyango” olarak yorumladı. Bu sözlerin oy getirmeyeceğini görmek için Erzurumlu olmaya da gerek yok. Bir bedeli olacağı kesin.

Seçimlere doğru muhalefet dışarıdan, birileri içeriden AK Parti’yi zayıf düşürmek için yoğun çaba içinde. Dışarıdan gelen salvoları savuşturmak kolaydır. İçeriden açılan gedikleri kapatarak sandığa doğru yol almak güçtür. AK Parti’nin de fena halde zorlandığı her halinden belli. Özellikle bugünlerde yazıda da ekranlarda da sesimi yükseltmemeye özen gösteriyorum. Kader konuşuyor çünkü. Ona saygılı olmak lazım. Gök gürültüsü gibi yüksek perdeden konuşmak beyhude. Kader hükmünü icra edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s