Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

Çayıralan heber gazetesinin 22 Nisan 2013 tarihli yayını

Posted by Mehmet Duran 29 Nisan 2013

cayiralan1 ÇOKRADAN VE CURALİ BELDELERİNİN ÇAYIRALAN’A BAĞLANMASI KONUSUNDA SİYASİLER HESAP YAPA DURSUN. AMA ESNAF NE DİYOR?         

8 Ekim 2012 tarihinde Başbakan’ın imzasıyla meclise gönderilen, 12 Kasım 2012 tarihinde meclis tarafından kabul edilip, Cumhurbaşkanlığına imzaya gönderilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzasının ardından 6 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Büyükşehir Yasa Tasarısı ile nüfusu 2000’in altında kalan beldelerin kapanması ile birlikte Çayıralan ilçesine bağlı Çokradan Kasabası, Curali Kasabası ve Evciler Kasabasının kapanması gündeme gelirken, aynı yasa ile köye dönüştürülecek olan beldelerin aralarında 10 km.lik mesafeyi aşmamak şartıyla ilçe belediyesine bağlanabilmesi için 30 Haziran 2013 tarihine kadar süre verildi.

Herhangi bir köyün ilçeye mahalle olarak bağlanabilmesi için referandum ve bir çok yol izlenmesi gerekirken, bu yasayla birlikte kapanan belediyeler için 30 Haziran 2013 tarihine kadar başvurmaları halinde kapanan belediyenin meclisi ile katılınılacak olan belediyenin meclis kararının olumlu olması halinde referanduma ihtiyaç duyulmadan birleşmelerinin önü açılmış oldu. 

                Evciler Belediyemizin ilçeye olan uzaklığı nedeniyle birleşmesi mümkün olmazken, Curali ve Çokradan beldelerinin ilçeye olan yakınlığı bu beldelerin bağlanmasını gündeme  getirdi. Curali Belediyesi birleşme konusunu meclisine  taşıyıp olumlu karar alarak Çayıralan belediye meclisine sunulmak üzere başvurusunu yaptı. Çokradan belediyesinde ise geçtiğimiz hafta görüşülen Çayıralan belediyesi ile birleşme gündemi meclisin % 100 oyuyla geçerek başvuru aşamasına geldiler.

                Her iki beldenin katılımı halinde 2012 nüfus verilerine göre 6096’ya düşen Çayıralan merkez nüfusu 1386 Curali nüfusu ve 1134 Çokradan nüfusunun birleşmesi sonucu 8616’ya yükselecek. Biraz da nüfus çalışması yapılması halinde ilçe nüfusunun 10 Bin’i geçmesi mümkün.

                Her iki belde belediye meclisi birleşme konusunda tam kadro olumlu karar almış olup, topu Çayıralan belediye meclisine attılar. Gazetemiz olarak Çayıralan için önem arz eden bu konuda Çayıralan belediye meclisinin alacağı kararı saygıyla bekliyoruz.

                Her iki beldenin katılımı gerçekleşmesi halinde 2014 yılında yapılacak olan mahalli idareler seçiminde bu beldelerin de ilçe merkez belediyesine oy kullanacağı için çeşitli hesaplar siyasiler tarafından yapılmaya başlandı bile. Son iki genel seçimde beldelerin oy istatistiğine baktığımızda Curali Beldesinde 2007 ve 2011 yıllarında yapılan genel seçimlerde Ak Parti ve MHP’nin oylarının birbirleririyle yarıştığı ve yakın olduğu bunun yanında CHP’nin oyunun biraz düşüşte olduğunu görüyoruz. Ancak Çokradan beldesinin seçim istatistiklerine baktığımızda 2007 yılı genel seçimlerinde AK Parti: 165 oy, MHP: 162  oy ve CHP’nin ise 161  oy aldığını ve her üç partinin de aynı oranda olduğunu gözlemliyoruz. Yine 2011 yılı genel seçimlerinde ise Ak Parti: 158 oy, CHP: 146 oy ve MHP ise 144 oy alarak yine birbirleriyle yakın konumda yarışmışlar. Bu da gösteriyor ki; adaylar eşit yarıştığı sürece katılan beldelerin de oyları ilçede çıkacak adayın karakteri önemli olmakla birlikte 3 partiye eşit şekilde dağılacaktır.

SİYASİLER HESAP YAPA DURSUN. NÜFUS DÜŞÜŞÜNDEN EN ÇOK MAĞDUR OLAN ESNAF NE DİYOR?

                Yıllardır kan kaybeden ilçemizde en ağır yarayı doğrudan esnafımız alıyor. Bizde gazetemiz olarak konuyu esnafa taşıdık. Birleşme konusuna olumlu ve olumsuz düşünenlere nedenlerini sorduk. Yaptığımız çalışma esnasında ayrım gözetmeksizin işyerinde olan bütün esnafımızı tek tek gezerek cevaplar alıp, esnafımızın fikirlerini sizlerle paylaşmak istedik.

KALFELİOĞLU ELEKTRİK Necati KAYGISIZ: “Evet diyorum. Çünkü; Kurumlarımız nüfusa orantılı olarak elimizden alınıyor. Çayıralan’ın geleceği için, nüfusumuzun artması için evet diyorum”

YÜKSEK MARKET Birol YÜKSEK: “Evet. Çünkü ilçenin geleceği için nüfusa ihtiyaç var”

KAHVEHANECİ Adnan SEL: “evet diyorum. Çayıralan gelişmesi ve hizmetin gelmesi için”

HALİT AĞA PİDE FIRINI Hüseyin AKPINAR: “evet. Memleketin kaderi beldelerin buraya bağlanması ile bir nebze değişecek. Bu beldeler bağlanmadığı sürece bu beldelerin durumuna düşeceğimizi düşünüyorum”

TEKEL BAYİİ Mehmet ÇALIŞKAN: “Evet. Nüfus artışından dolayı belediyeye yardım daha fazla gelecek. Hizmet artacak.

AYPEN Yüksel KAPLAN: “evet. Çayıralan’ımızın daha da küçülmesini istemediğim için”

KÖŞKER EKMEK FABRİKASI Ayhan KÖŞKER:”nüfus artışı ve ilçenin büyümesi için istiyorum”

TACİR Yusuf AÇIKEL:“evet. Ilçenin gelişmesi için, nüfusun artması için ve bir nevi de olsa göçü engellemek için”

ALPET PETROL İSTASYONU Orhan CAVLAK: “Evet. Çayıralan nüfusunun artması ve resmi kurumların yerinde kalması için istiyorum”

AKTAŞ ZÜCCACİYE Cemal Kayhan: Hayır. Katılmasını istemiyorum. Beldeleri köye dönüştürenler sorumludur. Yaptıkları yanlışı Çayıralan’a yükleyemezler. Eğer bir sorumlusu varsa şu anki iktidardır.

KAHVEHANECİ Emrah ÇAY: “Evet. Esnaflara faydası olacağı için”

AKTAŞ CAFE Naci AKTAŞ: “Hayır. Köy olarak kalmasını istiyorum”

MODA BERBER Alper SEL: “Evet. İlçenin geleceği için bu 2 beldeye ihtiyaç var.”

KARİZMA ERKEK KUAFÖRÜ Ozan BULUT: “Evet. Nüfusun artması ve Çayıralan’ın daha da gelişmesini istiyorum”

LOKANTACI Galip KARGI: “Evet. Buradaki nüfusun yoğunluğu piyasayı canlı tutacağı için. Ayrıca belediyenin iller bankasından alacağı yardım nüfusa göre artış göstereceği için”

BAYRAM DEMİR:  “Evet. İlçenin gelişmesi için.”

BAKKAL Türker SEL: “Evet. Çayıralan küçülmesin diye”

MUHTAR Salih AKDOĞAN: “Evet.”

DESTANLAR İNŞAAT Hacı DaĞ: “Evet. İlçemiz büyüsün, nüfus artsın diye”

DİGİTALİ Ali Ertan DALASLAN: “Evet. Ben Çayıralan’da kalıyorum. Çayıralan nüfusu git gide azaldığından yakın bir tarihte resmi kurumların gitmemesi için beldelerin nüfuslarına ihtiyaç var.”

Salih COŞAN: “Evet. Çayıralan’ın az da olsa artması için”

PRENSES BAYAN KUAFÖRÜ Soner Sel: “Evet. Nüfusdan dolayı ve gidecek kamu kurumlarının yerinde kalması için”

SİGORTACI Alparslan ÇALIŞKAN: “Evet. Köydeki vatandaşımızın da hizmetlerden mahrum kalmaması için”

MUHASEBECİ Arif AKPINAR: “Evet. Nüfus artacağı için, memleketimize fayda getireceğini düşündüğümden”

MALİ MÜŞAVİR Anıl Yenel AKNUR: “ Evet. Daha iyi bir hizmet ve Çayıralan’ın geleceği için”

AVUKAT Turgut AKNUR: “Evet. Ulaşım ve iletişim araçlarının hız kazandığı bir otdamda yaşamaktayız. Çokradan ile Curali beldesinin mevcut durumuyla belediyelik olarak faaliyetini sürdürmüş olması ülkemiz ekonomisine fazladan bir yük teşkil edecektir. Belediye olarak Çayıralan’a bağlanmış olmaları halinde, merkez belediyesinin güçleneceği, yöre halkına yerinden hizmet adı altında sağlıklı, verimli ve ekonomik hizmet sunacağı kanaatindeyim”

LALE PASTA SALONU Cemal DOĞAN:”Evet. Bağlanmadığı zaman Çayıralan küçülecek. Çayıralan belediyesi bu fırsatı kaçırmaması lazım. Bu fırsat ilerde ele geçmeyebilir.”

ÖNCÜ KIRTASİYE Nurettin ŞAHİNGÖZ: “Evet. İlçeye gelecek ödeneklerin artması için”

KASAP ÜNAL Hakan YAVUZ: “Evet. Memleketimiz büyüsün diye”

EKSEN KIRTASİYE Ahmet ERGOÇ: “Evet. Nüfusun artması için”

ŞAHİNLER MARKET İbrahim ŞAHİNER: “Evet. Nüfusun artması ve hizmetin gelmesi için”

KORUCU TİCARET Muzaffer ADANUR: “Evet. İlçemizin gelişmesi için.”

MİNİBÜSÇÜ Veli ÇEKİÇ: “Evet. Bir elin nesi var. İki elin sesi var.”

Memduh AÇIKEL: “Hayır. Beldelerin borçları Çayıralan belediyesine ayrı bir külfet getireceğinden dolayı”

AZİMETLİ TİCARET:Levent AZİMETLİ: “Hayır. Nüfusdan dolayı belediyeye gelecek para beldelerden gelen işçi ve memur arkadaşlarımızın maaş ve sigorta giderlerini karşılamıyor. Belediye olarak bir kazancı olmuyor.”

TAŞ DEKORASYON:Mahmut TAŞ: “Evet. Çayıralan’ın büyümesi ve güçlenmesini istiyorum. Çünkü benim kimliğimde Çayıralan yazıyor.”

NAKLİYECİ Musa ASLANKAYA: “Evet. Nüfus katkısı olur.

KARADAYI KERESTE Emre KORUCU: “Evet. Eğer Çayıralan’a katılmazlarsa yakın zamanda Çayıralan Belediyesi’de kapanabilir”

ŞAHİNLER LASTİK Şahin ŞAHİNER: “Evet. Çayıralan’ın girişindeki nüfus tabelasında utanç verici bir duruma düştük. Memleketi bu hale getirenler utansın. Nüfus yeterli olmadığından dolayı gelmelerini istiyorum”

KAYNAR SARRAF Halis KAYNAR: “Evet. Ilçemiz büyüsün, nüfusu artsın diye”

MİNİBÜSÇÜ Sadettin ÖZER: “Evet. Çayıralan nüfusu artsın diye”

KONUKLAR  BAKKALİYESİ Ahmet KARUBULUT: “Evet. Çayıralan’ın büyümesi için”

ÇAY OCAĞI İŞLETMECİSİ Ali ÇELİKBAŞ: “Evet. Çayıralan’ın nüfusu artsın diye”

PARLAK TİCARET Yasin PARLAK: “Evet. Çayıralan’ın nüfusunun artması için.”

ASLANKAYA EKMEK FABRİKASI Nevzat ASLANKAYA: “Evet. Gereğinden fazla istiyorum. Beldeleri de almazsak köyden bir farkımız kalmayacak”

SERHAT LOKANTASI Hasan İLERİ: “Evet. Çayıralan’ın hizmetleri beldelere de gider. Nüfus ve hizmet artar.”

BERK ŞARKÜTERİ Alparslan BERK: “Evet. Çayıralan aşırı nüfus kaybediyor. Nüfusa orantılı para geldiği için Çokradan ve Curali beldelerinin nüfusu ilçemizin hizmetini artıracağı için istiyorum”

YILDIRIM MANAVI İbrahim YILDIRIM: “Hayır. Tamamen siyasi amaçlı olduğu için ve Çayıralan’a fazla hizmet geleceğini düşünmüyorum”

EFE NALBURİYE Hamza EFE: “Evet. En kıymetli ilçemiz geri kalıyor. Buradan her şey gidiyor. Bunarın nüfusunun artması için istiyorum”

ŞAHMURAT SAATÇİLİK Zeki ŞAHMURAT: “Evet. İlçemizin gelişmesi, resmi kurumların yerinde kalması için istiyorum. nüfus arttıkça ilçemize fayda sağlayacaktır”

BULUT TİCARET Ali BULUT: “Evet. Nüfus azaldı. Burada daha fazla gelire sahip olmak için nüfusun çoğalması lazım”

KAYHAN TİCARET Fatih KAYHAN: “Evet. Beldelerimiz bize komşular. Daha çok hizmet alabilmek için istiyorum”

BİÇER MANAVI Adem BİÇER: “Hayır İlçeye bir getirisi yok. Oralardakiler de göç vererek zaten nüfusları düşüyor.”

GÜLÜM MANAV Hasan DEMİR: “Evet. Birazda olsa ilçeye ve esnafa katkısı olur.”

ÇAYIRALAN İLETİŞİM Emre DUMAN: “evet. Nüfusun artacağı ve geleceği için istiyorum”

TEKEL BAYİİ Turgut Erol ÖZER: “ Evet. Ilçemiz büyür, hizmet daha çok gelir.”

TÜLE ISI İsmet TÜLE: “Nüfus çoğalırsa piyasa canlanır”

BERBER Murat YOLDAŞ: “Evet. Çayıralan’ın beldeliğe düşmemesi için”

AKPINAR HALI Arif AKPINAR: “Evet. Çayıralan’ın nüfusunun artacağı için istiyorum. Nasıl olsa borçlarını devlet üstlenecek. Belediyemize zararı değil kârı olacaktır.”

GÜNEŞ TİCARET Arif GÜNEŞ: “Evet. Nüfusun çoğalması için”

MİRAY MOBİLYA Zeki VURUŞAN: “Evet.  gelir artar. Nüfus çoğalır. Köy olmaktan kurtulur”

KÜLCİ TİCARET Osman KÜLCİ: “Evet. Ilçenin büyümesi ve gelişmesi için. Kurumların küçülmemesi için”

ATA EKMEK FIRINI Ümit İLHAN: “Evet. Nüfusun çoğalması için”

ERDOĞAN OTO Mesut ERDOĞAN: “Evet. İlçenin geleceği için”

GÜNEŞ OTO Adem GÜNEŞ:”Evet. Nüfus için”

OTO ÖNDEMİR Hüseyin ÖNDEMİR: “evet. Buranın geliri artacağı için”

ALTINOK DOĞRAMA Veli ALTINOK: “ Evet. Çayıralan’ın nüfusu için”

KARACA MOTOR Selahattin KARAC: “evet. Bu işi siyasi düşünmüyoruz. Çayıralan’ın geleceği için nüfusa ihtiyaç var”

MİNİBÜSÇÜ H.Hüseyin DEMİRBAŞ: “Evet. Çayıralan’ın gelişmesi için”

YILDIRIM TARIM Emre YILDIRIM: “Evet. Nüfusun 10 Bin’i geçmesi için. Hem belediye gelirlerinin artması hemde adliye gibi kurumlarımızın kapanmaması için”

CANBOLAT DEMİR DOĞRAMA Ahmet CANBOLAT: “ Evet. Belediye gelir artışı olacağı için”

EĞİN MOBİLYA Ömer EĞİN: “ Evet.İlçe hastanesinin Devlet hastanesine dönüşmesi için. Bu iki beldede belediye oldukları için hizmete alışkın beldeler. Hizmetten mahrum kalmamaları için” 

ULUKAN OTO ELEKTRİK Muammer ULUKAN: “Evet. Çayıralan büyüsün”

YÜKSEKLER DEMİR DOĞRAMA Hakan Yüksek: ”Evet. Ilçe belediyesine bir artısı olduğu için”

DUYGU OTO TAMİRİ  İbrahim Duygu: ”Evet. Hizmet daha iyi olur. İller bankasından gelen paranın artması için, Hizmet kalitesi artacağı için”

EĞİTİM KIRTASİYE VAHDETTİN ALTIN: ”Evet. Çayıralan’a faydalı olacağını düşündüğüm için”

CAN MARKET NAZIM COŞKUN YÜREK: ”Evet. Oy hususunda dengeler sağlanır. İller bankasından gelen payın artması için”

YILDIRIK ISI VOLKAN YILDIRIM: “Evet. Çayıralan’ ın gelişmesi için”

ÖZLEM SOFRASI YUSUF KAŞKAYA: “Evet. Çayıralan’ın nüfusunun artması için.

SEYDA CAM SEYHAN AÇIKEL: “Evet. Ekonomik yönden akrabalık yönünden ve Çayıralan’ın daha iyi olması için.

KASAP ÜNAL: Ünal Yavuz: “Evet. Gelmelerinden dolayı esnaf olarak faydalanacağımız için”

PARILTI İLETİŞİM Mehmet Ali Parıltı: “Evet. Nüfusumuz gelişir. Beldelerin kazancı için.

YILMAZ NALBURİYE Hüseyin Yılmaz: “Evet. Hizmetin artması için”

AYDOĞAN ISI Ömer AYDOĞAN: “Evet. Belediyeye katkısı olacağı için”

ERYILMAZLAR PETROL Muhsin ERYILMAZ: “Evet. Bunu istememek ileriyi görmemektir. Köyden şehire göç vardır. Bunlar hep nüfusla alakalıdır. Gençlerimiz sanayi bölgelerine göç etmektedirler. Buradaki nüfusun azlığı gelecekte ilçenin gitmesine sebep olabilir. Nüfusu kalabalık olan ilçeler devletin ve milletin yanında daha kıymetlidirler. Daha fazla yatırım alırlar. Beldelerimizin halkı belediyeciliğin ne olduğunu çok iyi bildikleri için bu beldelerin bağlanması Çayıralan Belediyesi’ni güçlendirir”

 

 

 

 

MHP Çayıralan İlçe Teşkilatı Başbuğ’un

Ölüm Yıldönümünde Bir Araya Geldi

MHP Çayıralan İlçe Teşkilatı Merhum Alparslan Türkeş’in ölüm yıldönümünde onu hatırlamak ve  2014 yılında yapılacak olan yerel seçimler için teşkilat üyeleri ile birlikte 04 Nisan 2013 Perşembe günü  saat 19:30’da teşkilat binasında bir araya geldi.

                Toplantıya Milliyetçi Hareket Partisi üyeleri tam kadro katıldı. Toplantıda açılış konuşmasının yapan Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanı Soner Sel konuşmasında; merhum liderimiz Alparslan Türkeş’in ölüm yıldönümü münasebetiyle burada toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle ilçemizde kapanan beldelerin Çayıralan’a bağlanmasıyla ilgili fikir alışverişinde bulunacağız. Beldelerimizin ilçemize bağlanması için üzerimize düşen görevi yapacağız. Çayıralan’ımızın kazanımı için her türlü fedakarlığa hazırız. İnanıyoruz ki kapanan beldelerin bizlere külfet getiremeyeceğine biliyoruz.

                Nüfus katılımıyla mevcut kamu kuruluşlarımızın da ilçemizden gitmesine engel olacaktır. 2014 Yerel seçimlere de erken kalkan yol alır düşüncesiyle yerel seçim startını vermiş bulunuyoruz” dedi.

 

 

HALK BANKASI YAKIN ZAMANDA ÇAYIRALAN’DA HİZMETTE

                Halk Bankasının Çayıralan’a şubesinin açılması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Aylardır yer konusunda sıkıntı çeken müdürlük sonunda yer tahsisini yaparak kira sözleşmesini imzaladı. Önümüzdeki günlerde tamir ve tadilata başlayacak olan Halk Bankası Müdürlüğünün tadilat bittikten sonra şubesini açması bekleniyor.

                Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Ak Parti Çayıralan İlçe Başkanı Bülent Akpınar; çalışmaların hızla devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde Halk Bankası Çayıralan Şubesinin açılacağını bildirdi.

                “Halk Bankası Çayıralan’da yerini bularak kira kontratını yaptı” diyen Akpınar “Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ, geçtiğimiz yıl Çayıralan’a geldiğinde burada bir Halk Bankası Şubesinin açılacağı müjdesini vermişti. 23 üncü dönem milletvekilimiz sayın Abdulkadir Akgül ise ilçemizin her zaman yanında olarak Halk Bankası Şubesinin açılması hususunda bizlere yardımlarını esirgemedi.

                Halk Bankası yetkilileri aylardır dükkan konusunda çalışma yapıp uygun yer bulma konusunda girişimlerine devam ediyorlardı. Sonunda Hükümet Konağı binamızın doğusuna düşen Murat Bulut’un dükkanı Halk Bankası yetkilileri tarafından uygun görülerek kendileriyle kira kontratı yapıldı. Yakın zamanda tamir ve tadilatına başlanılacak olup, 1 ay içerisinde ilçemizin hizmetine sunulacaktır. Bankanın açılmasıyla ilgili olarak emeği geçen Başta sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ olmak üzere, il milletvekillerimiz Ertuğrul Soysal ve Yusuf Başer’e, 23 üncü milletvekilimiz ve TESKOMB Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül beye, Halk Bankası Genel Müdürümüze gayretlerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım” dedi.

                KAPANAN BELDELERİN ÇAYIRALAN’A MAHALLE OLMASINI İSTİYORUZ.

                2014 Yılı Yerel seçimlerinde kapanacak olan beldelerle ilgili olarak açıklamada bulunan Ak Parti Çayıralan İlçe Başkanı Bülent Akpınar; Çokradan ve Curali beldelerinin Çayıralan’a katılmasının önemli olduğunu vurgulayarak açıklamasına şöyle devam etti: “Son TÜİK verilerine göre Çayıralan İlçesi 810 nüfus kaybetti. 2011 verilerine göre Çayıralan nüfusu 6906 iken 2012 yılı Aralık ayı nüfus verilerine göre    6096 oldu.

                Bu hızlı düşüş sayesinde önümüzdeki bir kaç yıl içinde Çayıralan merkezde nüfus azalacağından dolayı bir çok resmi kurumlarımızda nüfusa bağlı olarak kapanma riskinin olduğu, bunun içinde acil bir şekilde Çokradan ve Curali Beldelerimizin ilçemize birleşmesinin hayati önem taşıdığı bir gerçektir. Bu yüzden dolayı ilçe belediye, belediye meclis üyelerinin ve tüm Çayıralan halkının gerekli özveride bulunarak, bağlanması konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi, siyasilerimizin ve belediye meclis üyesi arkadaşlarımızın hesap yaparken, 2014 yerel seçimlerinin hesabı değil de; Çayıralan’ın geleceğinin hesabının yapılmasının bizler açısından önemi büyüktür.  Bu konuda eminim ki Çayıralan halkı büyük düşünecektir” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s