Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

Herkese Çifte Vatandaşlık’ için 23 bin imzaya ihtiyaç var

Posted by Mehmet Duran 06 Haziran 2012

Federal Meclis’in çifte vatandaşlık konusunu gündemine alabilmesi için imza kampanyası başlatan Berlin Türk Cemaati (TGB) Başkanı Bekir Yılmaz, kampanyanın başarıya ulaşması için toplam 50 bin imzaya ihtiyaç duyduklarını ve Mart ayından bu yana 27 bin imza topladıklarını söyledi.   

‘Herkese Çifte Vatandaşlık’ kampanyasına destekte bulunmak isteyenler TGB’nin internet sitesinde http://www.tgb-berlin.de/ yer alan ‘Herkese Çifte Vatandaşlık’ formunu basıp imzalaması gerekiyor.

ZAMAN’a konuşan Yılmaz, Almanya gibi modern bir toplumda vatandaşlar arasında ayrımcılık yapılmasını doğru bulmadığın belirterek, “Almanya’da 53 ülke vatandaşı çifte vatandaşı olabiliyor. Bunun içerisinde de bu ülkede göçmenler arasında en çok toplumu oluşturan Türklere bu hak tanınmıyor. O açıdan buna karşı mücadele ediyoruz.” dedi. Türk insanının Türk vatandaşlığından çıkmayı duygusal anlamda kabul edemediğini dile getiren Başkan Yılmaz, “Alman vatandaşı değilseniz meslek yapıyorsunuz ama memur konumuna geçemiyorsunuz. Birçok gencimizde Alman vatandaşlığına geçmeye direniyor. Ama çifte vatandaş olsalar hem buradaki siyasette daha çok söz sahibi olacaklar ve kamuya girebilecekler.” diye konuştu. TGB’nin başlattığı ‘Herkese Çifte Vatandaşlık’ kampanyasının Dilekçe Komisyonu’nda (Petitionsausschuss) görüşülmesi ve daha sonra federal parlamentoya taşınması için yaklaşık 23 bin imzaya ihtiyaç duyduklarını hatırlatan Yılmaz, Berlin’deki Milli Görüş Teşkilatının camileri olmak üzere medya aracılığıyla takip eden okurların ve Almanya’nın muhtelif yerlerinden vatandaşlardan destek gördüklerini ifade etti. Bavyera eyaletinde Türk sendikacıların binin üzerinde imza topladıklarını kaydeden Yılmaz, kampanyaya destek verenler arasında Düsseldorf kentinden Aynur Akdemir hanımın da binin üzerinde imza topladığını aktardı. Hedefleri olan 50 bin imzaya en kısa zamanda ulaşmak istediklerini ifade eden Yılmaz, “Bazı kuruluşlar ve şahıslar bu konuya duyarlılar. Ama biz istiyoruz ki bu gibi çalışmalar belli insanlar üzerinden yürümesin sadece. Bu kampanyaya genelin ilgi göstermesi gerekiyor. Başlamışken bu işe başarıyla sonuçlandıralım diyoruz.” sözlerine yer verdi. Kağıt üzerinden yürütülen kampanyanın herhangi bir zaman dilimine bağlı olmadığına dikkat çeken Bekir Yılmaz şöyle devam etti: “50 bin imza topladıktan sonra federal parlamentodaki Dilekçe Komisyonuna teslim edilecek. Onlar onu değerlendiriyorlar. Sonra kampanyayı başlatan bizi (TGB) davet ediyorlar. Orada savunmayı yapıyoruz ve niye bunu önerdiğimizi açıklıyoruz. Ondan sonrada Federal Meclisin gündemine giriyor.” Yılmaz ayrıca çifte vatandaşlık konusunu fazla gündemine almayan vatandaşlara kampanyaya katılmaları ricasında bulunarak, bu konunun gelecek nesilleri de ilgilendirdiğini hatırlatıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s