Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Posted by Mehmet Duran 24 Kasım 2011

(24 KASIM)   ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Öğretmenlerimizin önemini ve değerini belirtmek, öğretmenler arasında sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışma duygularını güçlendirmek; eğitime emek vermiş emekli öğretmenlerimize saygılarımızı ifade etmek, yeni öğretmenlerde meslek bilinci uyandırmak gibi amaçlarla yurdumuzda her yıl 24 Kasım günü “Öğretmenler Günü” olarak kutlanır.

Bütün Öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Webmeister: Mehmet Arif Duran

Bu günde bütün öğrenciler ve yurttaşlarımız Öğretmenlerin mutluluğunu paylaşır,  onlara sevgi ve saygılarını sunmaya çalışırlar.

24 Kasım aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal’in “Millet Mektebi Teşkilatı”nın

başkanlığını kabul ettiği gündür.

DÜNDEN BUGÜNE ÖĞRETMEN

İnsanın bu güne gelmesi, yeryüzünde belirmesinden başlayarak bu güne ulaşması milyonlarca yıldır uygarlaşması sonucu olmuştur. Çevresine ve kendisine yabancı, bilinçsiz insan, iğneyle kuyu kazmak örneği karanlıkları adım adım aydınlatarak, kafasındaki düğümleri, bilmeceleri çözerek çevresini, dünyasını genişletmeye çalışmıştır. Her çözülen düğüm, bir başka düğümün başlangıcı olmuş, genişleyen ufuklar, insanı insanlaştırmıştır.

Insanoğlu, elde ettiği bilgilerin, yaşamında ne denli önemli olduğunu çabuk kavramış, bu bilgileri o kadar titizlikle korumuş, üzerinde titremiştir ki aynı zaman- da bu bilgileri gelecek kuşaklara aktarmayı, varlığının birinci koşulu saymıştır. Taş baltanın ucunu keskinleştirmeyi öğrenen, birlikte avlanmanın yararını yaşayarak kavrayan, giderek düşünmeyi öğrenen insan, bu hazineleri çocuklarına aktarmayı akıl etti. Böylece insanlığın uygarlığa adımını atmasıyla doğdu öğretmenlik mesleği. Oyle ise öğretmenlik, insanlaşmakla başlar.

İlkçağdaki toplumları incelersek hepsinde de bilge kişi olarak bildiklerimizin aynı zamanda birer öğretmen olduklarını görürüz. İşte Sokrates, işte Platon, işte Aristo! İlkçağın en büyük bilgini sürekli araştırıyor; inceliyor, düşünüyor ve sonunda yaratıyordu. Bunu yaparken de öğrencileri yanındaydı hep. Bilgiyi, düşünceyi dantel dantel örüyordu onlarla. Ve biliyordu ki bunlar, öğrencileri aracılığıyla geleceğe yol bulup uzanacaklardı. Sokrates’in savunmasını izleyen öğrencisi Platon olmasa onun neler düşündüğünü, ne denli yiğitçe bir savunma yaptığını hiçbir zaman öğrenemeyecektik. İnsanın uygarlaşma aşamalarında bu denli önemlidir  öğretmenin yeri.

Her  yüzyılda  karanlığa karşı bilimin, sevginin, insanlaşmanın yanında olan; kafaları kilitleyen  boş inançların zincirlerini kırmak için mücadele eden öğretici insan, geçmişten bugüne onurlu savaşımını sürdürüyor.

0, her devirde ileridir. Çünkü bilgidir, bilime olan inançtır, sevgide yürektir,

erdemde insanlıktır.

Bugün de insanlığın gelişmesinde Özgürlüğün ne denli önemli olduğunun bilincinde olan öğretmen “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller yetiştirmeyi, insan toplumunun geleceğinin garantisi olarak görür. Bilir ki bilim ancak özgür kafalarda yeşerecek ve yerini bulacaktır. Bu yüzden özgürlüğe şıktır öğretmen. Özgürlüğün inançlı bekçisi ve bilimin yiğit savaşçısıdır.

( Kamuran Vural, Milli  Eğitim Dergisi)

ÖĞRETMEN HER ZAMAN ÖĞRETMENDİR

Öğretmen, yalnız okul içinde değil, özel hayatında ve toplum karşısında da bir öğretmen ve eğitimcidir.

Öğretmen, her zaman için hareket ve davranışları ile halka ve öğrencilerine iyi, doğru, güzel ve yararlı, nezih ve olgun olanlarda örnek teşkil eden; cemiyetin haklı olarak kendisinde böyle bir oluş aradığı yüce bir meslek sahibidir.

Öğretmen için, evvela öğrencilerine kazandırması gereken yüksek vasıfları bizzat kazanmış olmak, buna ömrü boyunca gayret etmek vicdani  bir vecibe ve insani bir vazifedir.

Öğretmenin, okula ve çevresine olumlu bir şekilde etkili olabilmesi için kendi meslek vakarını zedelemeyecek durumlarda okuluna ve çevresine intibak etmesi, bunun için de muhitini sürekli bir incelemeye tabi tutup tanıması gerekir.

Öğretmenlik mesleği, daima yeni görüş ve davranışlara yakından vakıf olmayı gerektiren, kendini her an kontrol altında tutmayı ve sık sık muhasebeye çekmeyi gerektiren bir sanattır.

Öğretmenlik öyle güzel bir meslektir ki, onun konusu insan, malzemesi insan, işçisi insan, işleneni insan, işleyeni insandır.

Her mesleğin kendi çapında toplum üzerinde bir etkisi vardır, fakat öğretmenlik mesleği doğrudan doğruya toplumun öz unsurunu hazırlayan, dolayısıyla cemiyetin bileşimini hazırlayıp mayasını kuran, hamurunu yoğuran işçiliktir.

Herkesten ziyade yeni neslin yetiştiricisi olan öğretmenin, kendi tecrübe ve görüşlerinden diğer meslektaşlarının da yararlanmasını arzulaması, buna fırsat ve imkan hazırlaması, mesleki ve milli bir ödevdir.

Öğretmenin aynı zamanda her biri kendine özgü bir teknik ve tecrübe, kendine özgü bir bilgi sahibi olan diğer meslektaşlarından yararlanmayı arzulaması ve kabullenmesi gerekir.

Öğretmen, hem kendisinin ve meslektaşlarının, hem de öğrencilerinin ve velilerinin öğretmeni bulunduğunu bir an dahi aklından çıkarmamalıdır.

( Necati TAMER)

ÖĞRETMENİM

Kalkınma yolunda her ülke birtakım zenginlik kaynaklarına muhtaçtır. Bu kaynakların bulunması ise, o ülke insanlarının tutum ve davranışlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Bu tutum ve davranışların iyi yönde gelişmesini sağlayan eğitimdir.

Eğitimin temeli şüphesiz o öğretmenlerdir.O öğretmenler ki, insanları, cehaletten kurtarıp onlara gerçeği anlatırlar. Üzerinde yaşadığımız ve fedakar atalarımızın kanlarıyla sulanmış bu yurdu sevmeyi onun için gerekirse canımızı vermeyi bize öğretmenlerimiz öğretirler. Bağımsızlığımızı, simgeleyen ve Türk’ün her zaman özgür yaşayacağını göklerde dalgalanarak  bütün dünyaya haykıran şanlı bayrağımızı sevmeyi, ona saygı göstermeyi bize ilk kez kim öğretti?

Öğretmenlik mesleği mesleklerin en kutsalıdır. Özveri ister, yurtseverlik ister. Öğretmen karşılıksız vermeyi bilen yüce bir varlıktır.Bize düşen görev, öğretmenin  bu çabalarına çok, daha çok yardımcı olmaktır. Büyük Atatürk: “Muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” derken öğretmene olan güvenini vurgulamamış mıdır? Bu eserin Atatürkçü doğrultuda yücelmesi, öğretmenlerin kutsal çabasına bizim de gönülden katılmamızla mümkün olacaktır

Öğretmenim sana sevgi, sana saygı…. Bize güven, sen bizim dünümüz bugünümüz ve yarınımızsın Senin kutsal ellerinle biçimlenen bizler, yarının güzel Türkiye’sini mutlaka yaratacağız; şüphen olmasın

( İlhan OZPOLAT Kompozisyon Yarışması Birincisi )

ÖGRETMENİM

Siz bugün benden çok uzakta sonsuzluk yolunda ağır ağır ilerlerken, koyu karanlık kalbimi tümüyle kaplayan büyük gölgeniz olduğu yerde hiç kıpırdamadan öylece kalıyor.

Siz huysuz bir çocuğu şefkat dolu tatlı bir sesle, tatlı bir gülümsemeyle okşarken ben Sizi üzdüğüm için utanmaktayım

Okula girdiğim ilk günden, sizden ayrıldığım güne kadar bana bugün sahip olduğum şekli verdiğine inanırım Siz bana.. . Hayır, hayır hepimize hayatın sözlük anlamı dışında da bir anlam taşıdığını öğrettiniz. Güneşin sadece parlak sarı olmadığını, daha pek çok rengi olduğuna da söylediniz.O gün gözlerimiz tecrübesizdi zihnimizdeki kayalıklar da çok sarp; söylediklerinizi dinleyip anlayamadık Oysa bugün çok iyi anlıyorum Size minnet duyuyorum. Eğer o öğütleri, beni hayat yolunda tecrübeli kılacak bilgileri öğrenmeseydim, hayatın gül bahçesindeki dikenlere takılır kalırdım

Bizleri yarının ışıklı günlerinin meşaleleri olarak yetiştirdiniz.Bize “Vatanın, Milletin, Bayrağın” kandan, candan üstün olduğunu “Dinin, Namusun, Ülkünün” her ne pahasına olursa olsun korunması gerektiğini anlattınız.

Hep söylerdiniz: “Ben bir ağacım siz de benim meyvelerimsiniz. Siz olgun, yararlı meyveler olun. Millet sizi toplasın. Vatana yarayın.”

Yarayacağız Yarayacağız. Bu vatanda her derde şifa olacağız

Elimizden geldiğince size olan minnet borcumuzu ödemeğe çalışacağız. Sonsuzluktan bizi izlerken size gurur duyurabilirsek ne mutlu bize.

–          Kalbimizde yaşayacaksınız

Güneş severken toprağı,

Işıkları canlı,ışıkları gururlu ışıkları yarından ümitli.

Tıpkı sevinçten ağlayan öğretmenin gibi.”

(Nal YILDIZ, Kompozisyon Yarışması İkincisi)

KÖY ÖĞRETMENİ VE ATATÜRK

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, bir İstanbul gazetecisi Atatürk’e şöyle bir soru sormuştu:

— İşte yurdu kurtardınız, Şimdi ne yapmak isterdiniz?

Hiç duraklamadan şu karşılığı vermişti:

— Eğitim bakanı olarak ulusal kültürü yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir.

Gittiği her yerde bu amacı için okullara uğrardı. Gezilerinden birinde yolu bir köy okuluna düşer. Tek sınıflı okulda genç bir öğretmen ders veriyordu. Atatürk sınıfa girince, öğretmen ayağa kalkıp yerini vermek istedi. Atatürk:

— Hayır, dedi, yerinize oturunuz ve dersinize devam ediniz. Eğer izin verirseniz biz de sizden yararlanmak isteriz. Unutmayın ki, sınıfa girdiği zaman cumhurbaşkanı bile olsa öğretmenden sonra gelir.

GÜZEL SÖZLER

* Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı Öğretmenlerdir. (Atatürk)

* Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. (Atatürk)

* Öğretmenler!.. Sarsılmaz imanla sizi izleyeceğiz ve karşılaştığınız bütün engelleri kaldıracağız. (Atatürk)

* Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. (Atatürk) .

* Dünyanın her yerinde Öğretmenler, toplumun en fedakar ve saygıdeğer insanlarıdır. (Atatürk)

* Öğretmenler bir milleti kurtaran en büyük unsurlardır. (Atatürk)

* Yeni nesil en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır. (Atatürk)

* Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferler, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir. (Atatürk)

* Öğretmen, taze ruhları işleyen ustadır. Nesiller yaratır; ülkeler değil, gönüller fetheder. (Arif Hikmet Par)

* Öğretmen kandile benzer. Kendini tüketerek başkalarına ışık verir. (Rufini)

* Dünyada her şeye bir değer biçilir. Ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Onun eseri hem her şeydir ve hem de hiçbir şeydir. (Socrates)

* Herkesi aydınlatmak isteyen öğretmenler, mum gibi erimeğe razı olmalıdır. (Cenap Şahabettin)

* İyi bir öğretmen, kendini yavaş yavaş gereksiz yapabilen biridir.(TJ.Carruthers)

* Dünyada işlenmesi güç üç şey vardır: Elmas, çelik, insan ruhu. (Benjamin Franklln)

* Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. (Hz.Aİi)

* Öğretmen nasılsa sınıf da öyledir. (Alman atasözü)

* Heykeltıraş mermere ne ise, öğretmen de çocuğa odur. (Atasözü)

* Yeryüzünde öğretmenlikten başka onurlu bir meslek tanımıyorum.(Diyojen)

ŞİİRLER

ÖĞRETMENİMSeni candan severizGüzel öğretmenimizYetiştirdin bizleri

Hiç yılmadan, yorulmadan

Seni candan severiz

Güzel öğretmenimiz

Başladın alfabelerden

Birçok şeyleri öğrettin

Okuma sevgisini sen öğrettin bizlere

Güzel öğretmenimiz

Sana candan hepimiz

Teşekkür ederiz.

Ayşe PEHLİ VAN

 

ÖĞRETMENİMÇocuklar yükselmek isteyen anıt,Harcını teriyle karar öğretmen.Seçmiş kendisine ne büyük sanat,

Değerli yapıyı örer öğretmen.

Bir hamur yoğurur iletir saca,

Hakkıyla pişirir, öğretir hece.

Binlerce yavruyu gündüz ve gece

0 kutsal bağrına sarar öğretmen.

Fidanlar büyütür nazik eliyle,

Bilgiyi dağıtır tatlı diliyle.

Ağaran saçının her bir teliyle,

Mutlu bir zirveye erer öğretmen.

Onun yavrusuna bin demek azdır,

Kimisi erkektir kimisi kızdır.

Bu kadar çocuğa hep güler yüzdür,

Gülerken güleni arar öğretmen.

Nazile DEMİR

 

SOYLU BİLGİ AĞACIYüreğimde sevgi harcı,Doku sensin öğretmenim.Her çiçekte burcu burcu,

Koku sensin öğretmenim.

Kalpte ışık, gözlerde fer,

Önde oldun sen her sefer.

Milletimin şan ve zafer

Takı sensin öğretmenim.

Gönlümüzde sevgi bağın,

Yıldızısın al bayrağın,

Güneş tuğlu gül şafağın,

Şavkı sensin öğretmenim.

Attığın her tohum gökçek,

Şefkatinle açar çiçek.

Dillerden hiç düşmeyecek

Türkü sensin öğretmenim.

Ruha huzur, derde ilaç,

Arayanlar sana muhtaç.

Bilgidir en soylu ağaç,

Kökü sensin öğretmenim.

Doğuverse güneş yüzün,

Ufkumuzda kalmaz hüzün.

Gece ile şu gündüzün

Farkı sensin öğretmenim.

Bestami YAZGAN

 

BAHAR ÖĞRETMENBir ışık olmalı öğretmen;Kasabanın ak ucunda…Bir şafak olmalı öğretmen;

Yarınların ala burcunda…

Dünden bugüne coşan yürek,

Yiğit gönlünde destan-destan…

Günden yarına çıkan şimşek,

Damarlarda tutuşan al kan…

Bir pınar olmalı öğretmen,

Susuz dudaklara akan can.

Bir çınar olmalı öğretmen,

Asırlar boyu dimdik duran.

Kafalarda hünerli mimar;

Çizmeli sonsuza ufuklar.

Miskinliğe şaklayan şamar!..

Çağı sıçramalı çocuklar.

Bir bahar olmalı öğretmen,

Sağmalı aydınlığı tan-tan…

Hep bahar kalmalı öğretmen,

Açmalı tomur-tomur vatan…

M.Bekir ERGÜÇLÜ

 

ÖĞRETMENİMKaranlığı aşmak içinÇağımızı geçmek içinAydınlatır yurdumuzu

Bir güneştir öğretmenim.

Dünya yemyeşil bir bahçe

Biz çocuklar gül menekşe

Hayat verir hepimize

Bir güneştir öğretmenim.

Türkiye’miz engin geniş

Cahilliği yenmek zor iş

Köye kente ışık olur

Bir güneştir öğretmenim.

Anne gibi sever bizi

Baba gibi korur bizi

Sevgi, saygı, bilgi saçan

Bir güneştir öğretmenim.

Ali TUNÇKOL

 

ÖĞRETMENİMİZBize ışık, nur saçan,Bilgi yolları açanÖğretmenimdir benim;

Onu ben çok severim.

Verdiği her vazife,

Mukaddestir biz’ere.

Canla, başla yaparız,

Her sözünü tutarız.

Ey gurur duyan insan

Senin yanında inan,

Biz saadet duyarız.

Fuat BAYMUR

 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜEllerim kirliydi tuttun elimden
Bilgi dağarcığın açtın özünden
Bendeki cevheri gördün gözümden
Umudum sen oldun düşüm sen gibiYüksünmedin burnumdaki sümükten
Sende bir insandın etten kemikten
Annem miydin,babam mıydın,eğitmen.
Kutsal meslek istiyorum sen gibiYırtığımda yamam oldun dikişsiz
Özünde doğruydun süssüz nakışsız
Yüreğimdi yüreğin düzgün çakılsız
Düz yollarda gideceğim sen gibi

Aklaştı saçların bendeki kara
Yürüdüm bir hayli vermedim ara
Ektiğin tohumlar yeşersin daha
Ben de tohum ekeceğim sen gibi

Yurdumu öğrettin bayrağım başta
Atamı sevdirdin, her an,her yaşta
Kol kolaydık cehaletle savaşta
Şimdi eğitmenim tıpkı sen gibi

Yüreğim yorulmaz feyz aldım senden
Ben de tutacağım çamurlu elden
Dikensiz gördüğüm, dikenli gülden
Demet demet dereceğim sen gibi

 

ÖĞRETMENE ÖZLEM
Sen bir gülsün,
Her derste bende açan.
Bense bir tohum,
Her derste sende çoğalan.
Aklıma dökülen hatıralar
İçimde bir yangın.
Sen yoksun yanımda,
İçim kan ağlarken .
Gülmek de olur mu ki;
Öğretmenim.
Sımsıcak konuşurdun konuşunca,
Bakışların aydınlık saçardı.
Sen gidince,
Kayıp adreslerde dolaşan bir yetimim.
Nasıl da çabuk geçti o güzel günler,
Öğrettiklerin sağanak yağmur gibi,
Karanlığı yırtıyor.
Şimdi hayallerimdesin,
Hayallerimden sakın çıkma,
Hayallerimde kal,
Hayallerim bir dünya olsun.Ekincan Ufuktepe
ÖĞRETMENİMOkumayı yazmayı,
Sayıları saymayı,
Güzel resim yapmayı,
Sensin bana öğreten.Büyükleri saymayı,
Küçükleri sevmeyi,
Yurduma hizmet etmeyi,
Sensin bana öğreten.Kasabamı, köyümü,
Vatanımı, yurdumu,
Milletimi, soyumu,
Sensin bana öğreten.

HALİN VURAL

SEVGİLİ ÖĞRETMENİMSevgisinin sonu yok,
Kalbinin şefkati çok,
Merhametli, gözü tok,
Sevgili öğretmenim.Bilgisi ışık saçar,
Sözleri gönül açar,
Ruhum sevinçten uçar,
Sevgili öğretmenim.Bekliyoruz yolunu,
Sardık sağla-solunu,
Uzat bize kolunu,
Sevgili öğretmenim.

Toplandık dizi dizi,
Sev, okşa hepimizi,
Okutan sensin bizi,
Sevgili öğretmenim.

Gösterirsin doğru yol,
Bilgiler öğret bol bol,
Ülkünle yaşa var ol,
Sevgili öğretmenim.

Ali Osman ATAK

 

SEVGİLİ ÖĞRETMENİM
Sevgili öğretmenim,
İnan sen bir ışıksın.
Yanarsın gece gündüz.
Aydınlatırsın bizi.Doğruyu, güzeli,
Bize sen öğretirsin.
Vatanıma sevgiyi,
Kalbimize sen korsun.Çevreni aydınlatır,
Bir mum gibi erirsin.
Anne – baba gibisin,
Bizi, bağrına basarsın.
Fethi BOLAYIR
BAŞÖĞRETMEN
Atatürk benim,
Başöğretmenim,
Ne öğrendimse,
Ondan öğrendim.Yenilikleri,
Hep o düşünmüş,
Milleti için,
Ağlamış, gülmüş.Çocuk kalbimle,
İlk onu sevdim,
Atatürk benim,
Başöğretmenimdir.
Tarık ORHAN

Bütün Öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Webmeister: Mehmet Arif Duran

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s