Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

ÇAYIRALAN DA ÜNİVERSİTE İÇİN EL ELE

Posted by Mehmet Duran 03 Eylül 2011

Çayııralan ilçesine bir üniversite kurulması için çalışmalar devam ediyor. İlçedeki bütün siyasi partilerin ilçe temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, esnaflar ve vatandaşlar ilçeye bir üniversite için belki de Çayıralan’ın tarihi boyunca ilk defa kenetlendiler.
Çayıralan ve Köyleri Derneğininin Kayseri ilindeki vermiş olduğu iftar yemeğinde “İlçemize bir üniversite kuralım” görüşü ilk defa büyük bir insan topluluğu tarafından konuşulunca hemen arkasından dernek kurma faaliyetleri başladı ve Üniversite için ilk adım atılmış oldu.
Ankara’da gerekli yerlerle istişare etmek ve Çayıralan’lı iş adamımız Hayri Yıldız’dan destek istemek üzere Çayıralan Belediye Başkanı Çakmak Çetin, Ak Parti Çayıralan İlçe Başkanı Zafer Yücel, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Emin Codar, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Soner Sel, İl Genel Meclis Üyeleri Yusuf Fakılı ve Reşat Şahiner ile birlikte bazı esnaflardan oluşan ekip geçtiğimiz hafta Ankara’ya gitti.
Ankara ziyaretinin olumlu geçtiğini bildiren bu ekibe ilk destek her zaman olduğu gibi iş adamımız Hayri Yıldız’dan geldi. İlçeye bir Yatılı Bölge İlköğretim Okulu ve Stadyum kazandıran bunun yanında ilçede yapılan tüm faaliyetlerde maddi ve manevi emeğini esirgemeyip her zaman ilçesinin yanında olan Hayri Yıldız Bozok Üniversitesinin bir kolunun Çayıralan’ a açılması konusunda da en büyük desteği vereceğini giden ekibe açıkladı.
Yapılan faaliyetler ve Hayri Yıldız Yüksek Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin kuruluşu ile bundan sonraki izlenecek yol haritası konusunda ilçemiz kültür merkezinde Cumartesi günü saat 13:00’de bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya başkanlık eden Belediye Başkanı Çakmak Çetin, katılan vatandaşların az olduğundan şikayet ederek, “tüm ilan ve davetlerimize rağmen ilçemiz için böyle önemli bir konuda insanların duyarsızlığı bizleri üzmüştür” diyerek kurulan dernekle ilgili ve yapılacak olan çalışmalarla ilgili bir açıklama yaptı. Çetin” 11 Kasım 2010 günü, İlçe Başkanlarımız, İl Genel Meclis Üyelerimiz ve bazı esnaflarımızla Ankara’ya bir ziyarette bulunduk. Bu işin finansman boyutu 2.5-3 Trilyon arasında bir maliyet söz konusu. Işin finansman boyutunun büyük olduğunu bildiğimiz için, biz ne belediye olarak ne de esnaflarımız olarak bu işin altından kalkamayız. O yüzden iş adamlarımızın desteğini almamız lazım. Hayri Bey bizlerin bu birlik ve beraberliğini görünce etkilendi ve Üniversitenin bir kolunun ilçemize alınması için bina yapımında elinden gelen bütün gayreti sonuna kadar kullanacağını taahhüt etti. Yanlız ilçe olarak bizlerin ne istediğini ve ne kadar destek olup bu işe katkıda bulunabileceğimizi ortaya koymamızı istedi. Bunun için bizler Çayıralan’lılar olarak elimizden gelen bütün gayretleri sarf etmemiz ve bu işe desteğimizi koymamız gerekiyor” dedi.
Binanın yeri olarak Çayıralan-Çokradan arasındaki bölgede hazine arazisini düşündüklerini dile getiren başkan Çetin; “burayla sınırlı değiliz. Dışardan bu işin uzmanını getirip, Üniversite için en uygun yeri tespit ettikten sonra orayı hazineden belediye olarak satın alıp, alt yapı çalışmalarını yaptıktan sonra derneğimize bağışlayacağız “diyerek derneğin geçici üyelerini okudu. 14 kişiden oluşan dernek üyeleri arasında Başkanlığı Hayri Yıldız seçilirken, üyelerin isimleri şöyle; Süleyman Kandemir, Çakmak Çetin, Erdoğan Demir, Hüseyin Eryılmaz, Naşit Doğan, Atilla Aknur, Emin Vural, Emin Codar, Zafer Yücel, Soner Sel, Reşat Şahiner, Yusuf Fakılı, Ali Bulut.
Bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Ak Parti Çayıralan İlçe Başkanı Zafer Yücel, Çayıralan’da birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu dile getirerek, bu gün bu birlik ve beraberliğin sağlandığını, Çayıralan’ın sürekli göç verdiğini, 1970’li yıllar ile bu gün arasında canlılık ve insan bakımından kayıpların olduğunu, sağlıkta ve eğitimde eksikliklerin olduğunu ve yeni iş sahalarının açılması konusunda ilçenin kenetlenip birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.
Konuyla ilgili olarak bir açaklamada CHP İlçe Başkanı Emin Codar’dan geldi. Codar bu girişimi desteklediklerini dile getirerek, yurt konusuna da değindi. İlçede yapılacak Üniversite binasıyla birlikte bir de yurt binası düşünülmesi gerektiğinin altını çizerek, yurdun olmadığı taktirde ilçeye öğrencinin gelmeyeceğinden bahsetti.


İLÇEYE TEKSTİL FABRİKASI
Toplantıda bir başka proje hakkında da açıklama yapan Belediye Başkanı Çakmak Çetin, yapımı daha önceki yıllarda tamamlanan Sanayinin yanındaki binanın gerekli bakım ve onarımlarının yapıldıktan sonra ilçeye bir tekstil fabrikası açılması konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarından bahsederek “ Mersinde faaliyet gösteren Çayıralan’lı bir iş adamımız var. Bizler o kişiye bir davet götürdük. İlçeye bir tekstil fabrikasının kurulmasını istedik. Yerimizin de hazır olduğunu beyan ettik. Davet ettiğimiz kişi Çayıralan’a böyle bir yer açmanın kendilerini de mutlu edeceğini ancak çeşitli endişelerinin olduğundan bahsetti. Bu endişelerin başında Kalifiye eleman sıkıntısı geliyor. Ben de bu endişeyi ortadan kaldırmak ve ilçemizden eleman yetişmesi için Yozgat İş Kur Müdürlüğüne müracaatta bulundum. İlçeye bir konfeksiyon kursunun açılmasını talep ettim. Ancak olumlu bir cevap alamayınca Milletvekili Osman Coşkun’la konuyu paylaştım. Kendileri de bu konuda bizlere yardımda bulunacaklarını beyan ettiler. İnşallah bu girişimlerimiz sonuç verirse ilçede bir tekstil fabrikasını kurmayı başarırız ve burada 200 kişi istihdam eder” diyerek, bu kursun açılmasını başardıkları taktirde tüm vatandaşların bu kurslara katılıp kendilerini yetiştirmelerini istedi. İş Kur’un kurs açması halinde kursiyerlere günlük 16 TL ödediklerini ve sigortalarının da yatacağını dile getirdi. ÇAYIRALAN HABER

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s