Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

HOŞ GELDİN YA ŞEHRU RAMAZAN

Posted by Mehmet Duran 01 Ağustos 2011

Müslümanlar için özel bir yeri olan ve sosyal dayanışma adına en güzel örneklerin yaşandığı “Onbir Ayın Sultanı” Ramazan’ın ilk teravih namazı kılındı. Tarihi dokusuyla adeta bütünleşmiş camilerine akın akın dolduran vatandaşlar, Ramazan coşkusunu doyasıya yaşadı.

Bu visile ile bütün Curalli hemşerilerimin Ramazanını kutlar Ramazan ayının bütün islam alemine hayırlar getirmesini dilerim.Editör: Mehmet Duran

Müslümanlar için özel bir yeri olan ve sosyal dayanışma adına en güzel örneklerin yaşandığı “Onbir Ayın Sultanı” Ramazan’ın ilk teravih namazı kılındı. Tarihi dokusuyla adeta bütünleşmiş camilerine akın akın dolduran vatandaşlar, Ramazan coşkusunu doyasıya yaşadı.

CAMİLERE AKIN

İnananlar rahmet ve mağfiret ayı Ramazan’ın ilk teravih namazı için dün akşam camilere akın etti. Camiler bayram havasına bürünürken, minarelerden yayılan kandil ışıklarıyla bütün şehirler Ramazan’ın rengini aldı. Tarihi bir gelenek olan mahyalar da Ramazan’ın ayrı bir güzelliği olarak bu yıl da minarelere asıldı. Diyarbakırlılar ilk teravih namazında özellikle büyük ve tarihi camileri tercih etti. Ulu Cami, Hazreti Süleyman, Nebi ve Beyrampaşa camilerinde  vatandaşlar camilere sığmadı.

HUZUR DİLEDİLER

Teravih namazının ardından camiden çıkan vatandaşlar “Ramazan ayının gelişi nedeniyle çok mutluyuz, huzurluyuz ve duyguluyuz. Ramazan ayının tüm İslam alemine barış ve huzur getirmesini diliyoruz” dedi.

TERAVİH NAMAZI

Teravih namazı, Ramazan ayına mahsustur; vakti, tercih edilen görüşe göre, yatsı namazından sonradır, sabah namazının vaktine kadar devam eder. Vitir namazı teravih namazından sonra kılınır. Teravih namazının kazası yoktur. Bilindiği gibi farz ve vacip namazlar kaza edilirler. Teravih namazını, her iki rekatta bir selâm vererek on selâm ile bitirmek daha faziletlidir.
DİYANET UYARDI

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan dolayısıyla il müftülüklerine gönderdiği genelgeyle Ramazan Ramazan aylarında zaman zaman çeşitli illerde yanlış zamanda ezan okunduğu yönündeki haberlerin önüne geçmek için genelgede, din görevlileri akşam vakitlerinde de mutlaka ezanın iftar vaktinde okumaları konusunda uyarıldı.  Genelgede, müftü, vaiz ve din görevlilerinin Ramazan ayı boyunca hastane, hapishane, çocuk ıslahevi ve çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret etmeleri istendi. Genelgede, ihtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı, fakir ve engellilerle ilgilenecek, maddi durumu iyi olan vatandaşların gösterişli iftar davetleri vermek yerine, halkla bütünleşmeyi sağlayan, ihtiyaç sahiplerinin iştirak ettiği iftarlara yönelmeleri yönünde öncülük yapılması tavsiyesinde bulunuldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s