Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

Mehmet Yiğit Hoca SELAMLAŞMA

Posted by Mehmet Duran 28 Şubat 2011

SELAMLAŞMA (1)

Selam:Kelime anlamı kurtuluş, esenlik,barış ve selamlama anlamlarına gelir. Esas manasına gelince: Birbirleri ile karşılaşan Müslümanların karşılaştığı müsülümana gönülden istiyerek, içini kin, buğuz, hıyanet, kötü niyet ve hasedden temizlenmiş olarak, selim kalple karşı tarafa, sevgi,saygı, dosluluk ve mutluluk dilemek. Dünya hayayının kaza ve belalarından kurtulma, ahhiret hayatında da, azab ve sıkıntılardan  kurtulma amacını taşyan “Es selmü aleyküm  veya selamü aleyküm” dua cümlesini karşı tarafa, vechi selim dediğimiz, güler yüz ve tatlı dille, iyi halle söylemektir. Karşı tarafında, aynı niyet ve halle karrşı tarafa aynı selamı sunmaktır. Karşılaşan mü’minlerin bu türlü selamlamlarına selamlaşma  denir. Bu türlü selamlaşma Medine döneminde başlamıştır. Arablar  öğleden önce karşılaştıkları zaman” Sabahınız hoş olsun, öğleden sonra da akşamınız hayr olsun gibi  cümleler kullanarak selamlaşrlardı.Hz Muhammed(sav) Medineye tam yerleştikden sonra, Müslümanların selamı şu şekildir diye, İslamın şiarı haline gelen,(Es selamü aleyküm- ve aleyküm selam) selamı öğretti.Bundan bşkasının kullanımasının veya bu türlü selama  selam dışı kelimelerle cevab verme caiz değildir.( Muhtasar Kutubü sitte tercüme ve şerhi 10/170. İ Canan)

Bu selam  Allahın Esmaül hünsasındadır. Allahın peygamberlerine, mü’min kullarına sundğu selamdır. Meleklerin peygamberlere söyledği, yine meleklerin cennet ehlilni bu selamla karşıladığı bir selamdır. Cennet ehlinin de bir birleri aralarında bu selamla  karşıladklarını Rabbımız kuranda buyurmakta, Hz Muhammed de hadisi şeriflerinde beyan etmektedir.(T.D.V.Ansiklobedi 36/342) Bizim bu selaşmamız  tamamen ilahi hikmete dayanmaktadır ”Mü’minlerin, Allaha kavuşacakları gün, mü’minlere yönelik(olarak) esenlik dileği”selam”dır.(33/44) .Çok merhametli olan Rab’den bir söz olarak(kendilerine)Selam (vardır) (36/ 58) gibi ayetlerle Allahımızın ahirette ilk sunduğu söz kullandığımz selam olamaktadır(Rabbımız muradını daha iyi bilir) Biz mülümanlarada, bir birlerimizle karşılaştığıızda da selam vermeyi, muhabbet’e önce selamla başlamayı bir görev olarak emretmiştir.”size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeli ile veya aynı selamla karşılk verin. Şüphesiz Allah her şeyin hesabını gereği gibi yapar.”(4/86)Ayeti kerimeyi tefsir eden İslam alimleri, selam vermenin sünnet olduğunu, verilen selama aynısı ile veya sünnette belirtilen ziyadesi ile cevap vermenin farz veya vacib olduğunda karar kılmışlardır.(Tefsiri Münir 5/183 ) İnsanlar arasında dostluk, sevgi, saygı ve barışın yayılarak yaşaması,Müslümanların ülfet ve muhabbetle kalplerin birbirine ısınması için Rasulullah(sav) çok önem vermiştir. Bir hadisi şerifinde şöyle byurur.”İman etmedikce cennete  giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikce de iman etmiş olamazsınız. Yanındakilere de sevgi bağının ancak slamla oluşacağını söylemiştir.”(İbni Mace edeb.11) Rasulullaha İslamın hangi ameli hayırlıdır diye bir soru sorulduğunda şöyle cevap verdi “Yemek yedirmen tanıdığı tanımadığın herkese selam vermektir” diye belirtmiştir(Ebu Davud hadis no:5194). İslmda selamın şekli, sünnete şu şekildedir.a) Kısa şekli:”Esselamü aleyküm”, cevab olarak”ve aleyküm selam”b)Uzun olarak”esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü”, cevab olarakda “ve aleyküm üsselamü verhmetullahi veberekatühü “ demektir. Bu şekle ne ilave edilir nede eksiltilir. Müslümanlar arasında da başka selam türü ve şekli yoktur.İslamın şiarı olan selam sünnetin belirtiği selamdır. Bunun dışındakiler ne niyetle söylenirse söylensin, hangi işaret ve hareket olursa olsun selam yerine geçmez..Ancak sağır olan müslümana. Çok uzakda olana, dil ve kalb selamı söyliyerek el şareti yapıla bilir.(A.İ.Hanbel Müsned 6/ 458)

Haftaya selam adabı ve selam verimiyecekler yazısıile devam edecek(işaallah)

SELAM VERME ADABI VE SELAM VERİLMİYECEKLER.(2)

SELAM VERME ADABI: Selamlaşmanın asıl amacı karşılıklı sevgi, saygygı, dosluk, iyi niyet ve dilekleri sunma, Allahın rahmet ve lutfuna kavuşma dileği olduğundan her müslümanın bu gayeyi yerine getirmesi gerkir . Mensub olduğumuz ulus ve diller farklı olsada, müslümanın ortak sembolü:Allahımızın kuranda belirtiği, Rsülümüzün bizzat tatbike koyarak öğrettiği selamı, Küçükler büyüğe, büyüklerin de  oynayan çocuklara selam vermesi, bineklı olan yayaya,gençler ihtiyara, az gurub çok olna, arkadan gelen öndekine, ayakta olan oturana, hanımlar toplulğuna selam verilir Bir erkekek veya kadın mahremi olanlara rahatca selam verebilir. Mahremi olmıyan hanımlar la, yalnız karşılaşıldığında, fitne meselesi olma ihtimalinde, verilmemesi, fitneye sebebiyet vemiyeceği kesin se  selamlşma vardır.  Ev halkı bir birine selam verir, Baba oğla, oğul babaya, karı koca birbirine selam verir. Bir Müslüman evine gireken kimse olmadığını bilse bile yine selam vererek evine girmesi gerekir  .

SELAM VERİLMİYECEK KİMSELE VE HALLER

Müşrik ve inkarcılara, haram işlerle uğraşanların , haramla meşguliyet halinde olanlara selam verilmez,  Dini hafif gören, dinin emirlerine alay vari tavırlar takınanlara, dinde bidad ehli dediğimiz yenik ci hareketleri yapanlara selam verilmez Tuvalet’de olanlara, hamamda çıplak veya edebe muğayır vaziyette bulunanlara da selam yoktur. Selam verildiğinde, dalga geçer gibi hafife alarak cevab verenlere verilmez, Kur’an okuyanlara, namaz kılanlara, ezan okuyan ve dinleyenlere,cami içinde zikir ve sessiz tefekküre dalanlara selam verilmez. Yemek yiyenlere, çıplak bulunanlara selam verilmez.İlimle uğraşana, selam verimez. Hutbe okuyan ve dinleyene verilmez. Verilmeme sebebi, verılen selana cevab veme imkanı olmadığı içindir. Camide kuran okumayan dinlemeyen, zikir ve tfekküre dalmayarak vakit geçirenlere selam verilir. Buluduğumuz yerlerde  Müslümanlarla aynı ortamı paylaşan gayri müslümlere,elbette hiçbir ilgi kurulmadan yaşanmaz. Anlaşma icabı  biz onların diyarında veya biz onların diyarındayız. Veya doğuştan mahalle komşumz, bu durumda onlara Allahın rahmeti olan  selamı değilde, başka türlü (merhaba, iyi günler gibi) ifadelerle memnuniyet belirtisi sunulur.(T.D. V. Ansiklobedisi 36/343)

Bir Yanıt “Mehmet Yiğit Hoca SELAMLAŞMA”

 1. çilingir said

  Siteyi çok beğendiğimi içtenlikle belirtmek isterim. Sitenizi takip listeme alıyorum.

  Teşekkür ederim.

  Serhat Çilingir
  skype: cilingir7,0212E+09

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: