Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

Haberimize Gelen Yorumlar

Posted by Mehmet Duran 12 Ocak 2011

Ismail Demir Ve Lütfü Öztürk Kardesimizin bu habere yapmis olduklari yorumu Siz sevgili site ziyaretcilerine sunmak istedim, Belki yorum daha ünce okumus olan kardeslerimiz vardir ama ben inaniyorumki okumayan daha cok onun icin yorumu sizlere sunuyorum.

Webmeister. Mehmet Duran

(((  Ismail DEMIRIN ´in Yorumu)))

Bu Sabah üzümleri gördüm!

Könpütürümdeki saat yerinde tam 08,21 gösteriyor. Üzümleri görünce dayanamadım, aklımada o eski gencliğimizde yamac ve ardıcpınardaki üzümler geliverdi. Milletin o zamanki taşıma aracı olan Afedersiniz esek yada öküz kanısı ile “Hağ” denilen ince sögüt dallarından yapılmış doğal, aşşayukarı 50,60 Kg gelen taşıma aletleriyle Bağlarından evelerine taşıdıkları, üzümleri, yol boyunce gördüklerine “Ahmet aga al hele bir “cingil” al Mehmet aga alırmısın” diye anadoluda göz haki gözetilerek eve götürülen manzalar geldi aklıma. Bu nostajik içi dolu, Anlamlı olayı gencler okurmu bilmem ama yazayım dedim. O bagları hep dedelerimiz o müslüman olan eli, ayagi öpülesi Allahın rahmeti onların üzerlerine olsun. Dedelerimiz binbir zahmetle diktiler, baktılar bizim gencliğimize, yani 1975,76… Yıllarına kadar getire bildiler. Ama sonra? Yazzıklar olsun kendisini aydın zanneden bağzı zavallılar, fitne verip buraların, yani bu üzüm bağlarının istikbal olmadığını yayıp boş bir ugraş gibi propoganda yaptılar. Sonuc! Bunlara inanan köy cobanları da geceleri koyunlarını kızdıkları kişilerin baglarına bir gecede dalıp tüm bır yıl emek verilerek yetiştirilen üzümleri koyun yada ineklerine yedirdiler.O Bağların bakımı hep emek ister. Herşey elle yapılır, makina asla girmez. Ondan zordur fakat tatlı bir ugraşdır.

Milet yani köylü artik illallah dedi bunlardan, dahada yetiştirmediler. Herkes vaz gecti bu baglara bakmakdan. Cünkü okadar zahmete karşı yapılan revamı? Anadoluda bir deyim var. Buralarda “Battal oldu” Şimdi bir cıbıkda bir üzüm gördüm nasıl sevindim aha ışte dedim , kendine dönüş başlıyor. Halkımız topraklarının kıymetini anlamaya başladı zavallı sloganlarla değil gercekden topraga sahip cıkıp. Gerçek anlamda bilincli, modern şekilde yetiştirip ülkemize gelir getiririz insallah. Gelecegimizde güzel yaşanılır bir vatan braktığımız için bize teşekür ve dua ederler.
Saygılarımla.
Almanca klavye ile yazıldığından bağzı hatalar olmuşsa af ola.
DAHAFAZALA UZATMIYACAGIM GECMIŞ HATALARDAN DERS ALARAK HAK VE BATILI DA GÖZETREK GELECEGE YÜRÜMEK UMUDUYLA ALLAHA AMAENET OLUN.

I. Hakki Demir.

(((Lütfi öztürk ´ün Yorumu)))

çalışkan kişilerin karşılığında almış olduğu emek ortada yazın köye gittiğimde boş ekilmeyen bahçemi belledim sanki toprak ağzını açmış ek beni dergibi binbir türlü otlar bitmiş ama yamaç bağlarda ise sahipsis bir manzara almış özden suyumuz boşa akıyor insanlar karşılara boşu boşuna bakıyor, tembel tembel oturuyorlar okey oynamaya koşuyorlar, herkes senede 10 fidan ekseler hertaraf yeşillik olsa iyi olmazmı.molla ismailin bağından geçenler mutlaka meyvelerden tadarlardı şimdi ise kuruyan ağaçları seyredip geçiyorlar,köyümüz çöl olmasın hiç olmazsa ceviz dikelim badem dikelim bağ yapalım.gençlerimiz köyümüzün kıymetini bilsinler yoksa izine bile gelmek istemiyorlar çünkü ata yadiğarından birşeyler yapmaya çalışalım.Belediyeyi de bu gibi işlerin dışında işçileri tarafından çam ağaçların dikmeleri için teşfik ettirelim.belediye geliri olmasada iş gücü ve iş makinaları var bunlardan yararlanılalım bağ ve bahçelerimiz boş kalmasın curali belde de yaşayan tüm değerli kardeşlerime saygılarımla.

Lütfü Öztürk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s