Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

DİNDARLIK

Posted by Mehmet Duran 24 Ocak 2010

Dindar: Din arapca bir kelime olup, çok manalara gelir. Bunlardan, itaat, ibadet, tevhid  manalarını da içine alır. Dar ise ev, yurt, sahip manasında olan bir  kelimedir. Dinin karar kıldığı, yerleştiği ev  manasında dine sahib, sahib olan, yaşayan, dinin saflığını koruyarak temiz kalan insanlara dindar denir. Bizim toplum da ise dindarlık sembollerle tanılınır.

Emekli Müftü. Mehmet Yigit


a) Belli giyim ve kuşam biçimleri ile, erkekler için sakal, cübbe ve sarıklı gezme, doksan dokuz taneli tesbihlerle tesbihat yapma,  ev ziyaretlerinde haremlik  selamlık hali, hanımlar için başlarına türban takmaları, dış yaşamlarında pardüsülü ve çarşaflı olarak bulunmaları halleridir. Bu görünümlü halleri onların dindarlığının dışa yansımalarıdır.
b) Beş vakit namaz, Ramazan orucu, zekat verme, hacca gitme, kurban kesme, ahirete faydası olur inancı ile hayır hasenat yapmaktır.
Din elbette beş temel esası üzerine kurulmuştur. (Cibril hadisi taç 1/24) Bunlar olmaz ise din olmaz. Yani Müslümanlık olmaz  Mesela namazı olmıyan, onu hafif görerek, umursamıyarak kılmıyan insanın Müslümanlığı tartışılır.
c) Gerçek dindarlık: İmanın şartlarını içten, gönülden hür irade ile kabul ederek, İslamın şartlarını yaşamına geçirmektir. Dış görünümünü,  İslama göre ayarlarken, kafa yapısını da kulluğunun icabı, kulluğun gereğindendir, diye yapmak, başka bir şey  düşünmemektir. İbadetleri riyadan, çıkar gayelerinden, getirisi ve götürüsü ne olur gibi ticari düşüncelerden, ilan ve reklamcılıkdan, bilsinler, görsünler, öyle tanısınlar gibi düşüncelerden uzak kalarak Rıza-i Bariye teslim olarak yapmaktır.
Sosyal münasebetlerimizin tamamın da imanımızın eseri olacaktır. Sosyal münasebetlerimizde dindarlık ancak doğrulukla olur. Sağlam İman ve dindarlığn eseri: Sağlam, arızasız defosuz, yerinde ve zamanında Rasulullahın gösterdiği gibi Allah’a kulluk etmek, sosyal yaşamımız da tahribe değil, tamire yönelmesi, yıkmaya, kırmaya  yönelmeden yapıcılğı yaşıyarak uygulamadır. Çünkü bu olmadan dindarlık olmaz. Bu konuda Rasulullaha isnad edilen hadis tam gerçeği açıklamaktadır. “Din muameledir” Yani davranış hallerimizin, kitabullaha ve sünneti rasüle muafık olarak yapmaktır. Hz Ömer bu konuda, yaşam tecrübesini ortaya koyarak dindarlığı şöyle açıklıyor. “Kişinin namazı, orucu sizi aldatmasın, siz onların dinarlarına, dirhemlerine (para dediğimiz kıymet ifade eden madde bağımlığına) bakın” Yani parsal olan menfaat ilişkilerine, menfati elde ederken, o menfatın haram ve  helalığına dikkat ediyor mu, etmi yor mu?, o tarafına bakılarak değerlendirimesi gereklidir. Kişinin dindarlığı, haramlardan uzaklaşması ile ölçülüdür. Bu konuda Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır.
a) Haramlardan sakının (korunun) ki, insanların en çok ibadet edeni sen olasın.
b) Allah’ın sana verdiğine razı ol ki insanların en zengini olasın.
c) Komşularına iylik et ki(iyi ğeçin) Mü’min olasın.
d) Kendi nefsin için sevdiğini insanlar için de sev ki (isteki) Müslüman olasın. (Terğıb ve terhib 3/359)
Toplumsal ilişkilerin hepsinde selamlaşarak hareket etmek ve yumuşak kelamlar konuşmak, imkan dahilinde ikram etmektir.
Günümüz müslümanın en büyük derdi sahib olduğu imanını amele dökememek, yaşama geçirememektir. İmanı yaşama yansıtmak ise, Allah’a ve insanlara karşı  olan görevlerin yerine getirilmesi ile mümkündür:
1) Farzı ilahileri yapmak
2) Gizlilik de ve açıklık da Allah’tan korkmasını bilmek, tolum içinde ve yalnızken yapılan ibadetin huşu ve tadil-i erkanı müsavi olmak.
3) Vermiyene vermek, gelmeyene gitmek, şahzımıza zarar vereni, zulmedeni af etmek.
4) Toplum da nasıl anılmak. Nasıl görünmek istiyorsak, diğer insanlarıda öyle bilmek, görmektir dindarlık.
5) Elimizle kimseye zarar vermemek, dilimizle kimsenin kalbini kırmadan hareket etmek.
6) Bol bol Kur’an okuma ve okuduğumuz kitabı yaşama geçirerek Allah’ın Boyası ile boyanmaktır.
7) Haram ve mekruhatlardan, şüpheli şeylerden kaçınmaktır.
8) Her nerede olursak olalım, hangi halde bulunursak bulunalım, Allah’ımızın bizimle beraber olduğunu bilmektir. Onun murabekesi, kontrolü altında olduğumuzu bilerek ömrü tüketmektir. Dünyamızı kurtarmak isiyorsak çaresi dindarlıktır. Ahretimizi kurtarmak istiyorsak, yolu dindarlıktır. Her iki dünyamızın kurtuluşu da yine dindarlıktır.
9) Şu fani dünyada hayata devam ederken, para dediğimiz geçerli akçe nasıl işe yarıyosa, ahiretde de dindarlık (Müttakilik) aynıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s