Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

İŞTE, HIZLI TRENİN GEÇECEĞİ GÜZERGAH

Posted by Mehmet Duran 15 Mayıs 2009

Hizli tirenYozgat´ta 13 Martta düzenlenen törenle Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek´in katılımı ile düzenlenen törenle yapımına başlanılan Ankara-Yozgat-Sivas bağlantılı Hızlı Tren projesi kapsamında, demiryolunun geçeceği güzergahta kamulaştırmasının yapılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayınlandı.
Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında yayınlanan bakanlar kurulu kararında, ´´Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi kapsamında bulunan ve haritada gösterilen güzergahta yer alan arazi ve üzerinde kalan muhdesatların Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması; Ulaştırma Bakanlığı´nın 3 Nisan 2009 tarihli yazısı üzerine Kamulaştırma Kanununun 27´inci maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 15 Nisan 2009 tarihinde kararlaştırılmıştır´´ denildi.
Toplam uzunluğu 442 kilometre olan Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Hattı projesi, demir yolu hattı güzergahının büyük bölümü Yozgat il hudutları içerisinden geçiyor. Buna göre, Ankara Kayaş´tan başlayan demiryolu hattı Kırıkkale´den geçip, Yozgat´ın Yerköy ilçesine ulaşıyor. Demir yolu hattı, Yozgat il merkezi, Sorgun ilçesi, Doğankent Beldesi´nden Kadışehri ilçesine ulaşıp, Yavuhasanlı köyünden Sivas Yıldızeli ilçesinden Sivas il merkezinde tamamlanıyor.
Yaklaşık maliyeti 850 milyon lira olan demir yolu projesi kapsamında belirlenen güzergahtaki arazi ve üzerinde bulunan mülkiyetlerin acele olarak kamulaştırılması için Bakanlar Kurulu TCDDY Genel Müdürlüğü´nü görevlendirdi.

-PROJENİN AYRINTILARI-

Ankara-Yozgat-Sivas arası hızlı tren demir yolu hattının, ülkemizin batı sınırından doğu sınırına kadar uzanan demiryolu ağının boylamasına ana arterin bir parçasını oluşturacağı, diğer taraftan da Avrupa-İran, Avrupa-Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinin demiryolu bağlantısı üzerinde bulunduğu, ayrıca Pan-Avrupa 4. koridorunun devamında yer aldığı belirtildi.
Ankara-Sivas arası demir yolu mevcut güzergahının 602 kilometre olduğu, Ankara-Yozgat-Sivas arası hızlı tren projesi ile Ankara-Sivas arası güzergahının 141 kilometre kısalarak 461 kilometreye ineceği öğrenildi. Toplam 442 kilometre uzunluğundaki Ankara-Yozgat-Sivas demir yolu hattı tamamlandığında, mevcut seyahat süresinin 12 saatten 2 saat 51 dakikaya, yaklaşık 21 saat olan İstanbul-Sivas arası ulaşımın da 5 saat 49 dakikaya ineceği ifade edildi.
1080 günde tamamlanması planlanan proje kapsamında Yerköy-Doğankent arasında 3, Doğankent-Sivas arasına 4 adet olmak üzere toplam 7 istasyon kurulması planlandı. Buna göre; Yerköy, Yozgat, Sorgun, Doğankent, Yavuhasan, Yıldızeli, Kalın istasyonları olarak hizmet verecek.

Kaynak:Yozgatgazetesi.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s