Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

YOZGAT´TA 32 BELEDiYE RESMEN KAPANIYOR ;

Posted by Mehmet Duran 09 Kasım 2008

01112008-10.jpgVe, Yozgat’ın belediyeleri de kapanıyor! Hükümetin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre nüfusu 2 binin altındaki belediyelere verdiği kapatma kararı CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itirazla da durdurulmadı. Mahkemenin itiraza verdiği ret kararı, Yozgat’taki 32 belediyenin de kapanmasını kesinleştirdi.

Yozgatta yasa gereği kapatılacak olan 32 kasaba Belediyesinin isimleri şunlar:

MERKEZ : Çadırardıç, Osmanpaşa, Esenli
AKDAĞMADENİ : Umutlu
AYDINCIK :Baydiğin, Kösrelik, Baştürk
BOĞAZLIYAN : Çakmak,Çalapverdi, Devecipınar, Ovakent, Özler, Sırçalı, Yenipazar
ÇANDIR :Büyükkışla,
ÇAYIRALAN: Evciler
ÇEKEREK : Bayındırhüyük, Bazlambaç, Beyyurdu, Özükavak
SARAYKENT: Çiçekli, Dedefakılı
SORGUN : Ahmetfakılı, Gedikhasanlı, Karakız, Gülşehri
ŞEFAATLI :Kuzayca, Paşaköy,Sarıkent
YENİFAKILI: Bektaşlı
YERKÖY : Sekili,Saray

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin belediyeler yasası ile ilgili iptal başvurusunu reddetti. Kararda, 43 yeni ilçenin kurulmasına ilişkin iptal istemi reddilirken, 1145 belediyenin kapanması kesinleşti.
56 BELEDİYEDEN 32’Sİ
GİDİYOR!!!
Yozgat’a bağlı 56 ilçe ve belde içinde, nüfusu 2 binin altında kalan 32 belde belediyesinin kapısına kilit vurulacak.
Bu güne kadar önemli devlet yatırımları özelleştirme ve taşınma suretiyle elinden giden Yozgat’ta, belediyelerin de kapanacak olması ilin biraz daha küçülmesine neden oldu.
MAHKEME NE DEDİ?
Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa’nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP tarafından açılan davayı sonuçlandırdı.
Anayasa Mahkemesi’nden davanın sonucuyla ilgili yapılan açıklamada, “Türkiye İstatistik kurumu tarafından gerçekleştirilen adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına yasal süresi içinde iptal davası açanlar”, “Yasanın yürürlüğe girdiği 22 Mart 2008 tarihinden önce 5393 sayılı yasanın 8. maddesi uyarınca yapılan katılma işlemi ile nüfusu 2 binin üzerine çıkanlar” ve “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilmiş Turizm Bölge, Alan ve Merkezleri ve Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında kalanlar ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca atanan 2008 yılı turizm öncelikli yöreler listesinde yer alanlar” yönünden iptal isteminin anayasaya aykırı olduğuna karar verildiği bildirildi. Böylece bu belediyelerin kapanması mahmeme tarafından reddedilmiş oldu.
Mahkeme, 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un Geçici 1. maddesinin iptal isteminin kabulüne, diğer hükümlerinin iptal isteminin reddine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, CHP’nin belediyeler yasası ile ilgili iptal başvurusunu reddetti. Kararla 1145 belediyenin kapanması kesinleşti.
KARAR MESALA BİLDİRİLDİ
Yozgat’ta kapanacak belediyelerden olan Esenli Beldesi Belediye Başkanı Salip Aplak, Anayasa Mahkemesi’nin itirazı ret kararının telefon mesajı ile bildirildiğini söyledi.
Nüfusu 2 binin altında belediyelerin kapanmasına ilişkin CHP ve belediyelerin yaptığı itiraza Anayasa Mahkemesi’nin ret kararının açıklanması ile hem belde halklarının hem de başkanlarını umudu suya düştü.
Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ile Yozgat’ta kapanması kesinleşen 32 belediyeden bir tanesi olan Esenli’de de halk tarafından kararın şoku yaşandı.
Anayasa Mahkemesi kararının dün akşam telefonlarına mesaj olarak geldiğini belirten Esenli Belediye Başkanı Salih Aplak, bundan sonraki süreçte kendisinin de içerisinde bulunduğu komisyonun devir işlemlerini yerine getireceğini söyledi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s