Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

YOZGAT´IN KURUCU AİLESİ ÇAPANOĞULLARININ ´YOZGAT´ ZİRVESİ

Posted by Mehmet Duran 13 Ekim 2008

Yozgat´ı kurup, imar eden Çapanoğlu ailesinin hayatta bulunan ve yurdun değişik bölgelerinde ikamet eden bireyleri, İstanbul’da yaşamakta olan Abdulkadir Çapanoğlu’nun önerisi ve daveti üzerine ata yurtlarında biraraya geldiler.
Uzun yıllardır Yozgat ile ilişkilerini kesip, yurdun değişik bölgelerinde yaşamlarını sürdüren Çapanoğlu ailesinin bireyleri, Çamlık Milli Parkı´ndaki Galata Çamlık Oteli´nde toplandılar.
Çapanoğulları´na mensup 20 aileden yaklaşık 70 kişinin katıldığı yemekli toplantıda konuşan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Acun, katılımcılara ailenin tarihteki yeri ve yaptığı hizmetleri anlattı.
Acun, Çapanoğlu ailesinin çok büyük bir aile olduğunu belirterek, ´´Çapanoğulları, yalnızca Yozgat´ta değil, yurdun değişik bölgelerine de eserler bırakmış bir ailedir´´ dedi.
Düzenlenen toplantıyla Çapanoğlu sülalesinden gelen, ancak birbirlerini tanımayan Yozgatlılar´ın tanışma fırsatı bulduklarını ifade eden Acun, Yozgat´ın kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini bildirdi.
Yozgat´ta, Çapanoğlulları adına bir vakıf kurulması yönünde de çalışma başlatılacağını belirten Acun, ´´Türkiye Cumhuriyeti içinde bir ailenin kurmuş olduğu tek örnek şehir Yozgat´tır. Burasını bir aile kurmuştur. Dünya coğrafyasını bilmiyorum ama şöyle Ortadoğu coğrafyasına bakarsanız, Baban aşireti Sultaniye´yi kurmuştur, Çapanoğulları da Yozgat´ı´´ diye konuştu.
Bayram ilk kez Yozgat´ta geçiren Çapanoğlu ailesinin bireyleri, üç gün boyunca birbirleriyle kaynaştılar.

YOZGAT’I DA GEZDİLER

Çapanoğlu ailesinin hayattaki bireyleri, bayramın ikinci günü Milli Park Çamlığı gezdi. Öğle yemeğinde Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer´in konuğu olan Çapanoğlu ailesinin fertlerine ilin tescilli yemeği testi kebabı ikram edildi. Çapanoğlu ailesinin hayattaki en yaşlı bireyleri emekli Büyükelçi İldeniz Divanlıoğlu, emekli Vali Fuat Çapanoğlu ve hava yollarından emekli Mehmet Celalettin Çapanoğlu, ikram edilen kebabın testisini kırdı. Emekli Vali Fuat Çapanoğlu, testiyi kırmadan önce evindeki kütüphanesini Bozok Üniversitesine bağışlayacağının sözünü verdi.
Çapanoğlu ailesinin bireyleri daha sonra Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Hakkı Acun rehberliğinde, Çapanoğlu ailesi tarafından yaptırılan tarihi Çapanoğlu Büyük Cami´den başlayarak, diğer tarihi yapıları gezdi.
Çapanoğlu ailesinin bireylerine rehberlik eden Prof. Dr. Hakkı Acun, Çapanoğlları tarafından yaptırılan tarihi yapılardan büyük çoğunluğunun bugün yerinde olmadığını söyledi. Acun, ´´Ayakta kalan tarihi yapılar ise devlet korumasındadır´´ dedi.
Acun, Çapanoğulu ailesi bireylerinin Yozgat´a yaptıkları bu ziyaretin sadece ´´atalarının mezarlarını ziyaret´´ etmekten ibaret olmadığının altını çizdi. Prof. Dr. Acun, ´´Yurdun değişik bölgelerinde yaşayan Çapanoğlu ailesinin bireylerinin bir çoğu Yozgat´ı hiç bilmiyor, akrabalarını tanımıyor. Bu organizasyonla büyük bir aile olan Çapanoğulları´nın hayatta kalanlarından bazılarını bir araya getirdik. Bundan sonraki toplantılarda ise diğer fertlerini de Yozgat´ta toplayacağız´´ diye konuştu.
Çapanoğlu ailesinin fertleri Yozgat zirvesinin ardından Bayramın son günü Yozgattan ayrıldılar. Çapanoğulları her yıl Eylül ayında toplanma kararı aldılar.

Reklamlar

3 Yanıt to “YOZGAT´IN KURUCU AİLESİ ÇAPANOĞULLARININ ´YOZGAT´ ZİRVESİ”

 1. celalettin çapanoğlu said

  bu toplantıyı düzenleyerk çapanoğullarını torunlarını bir aray getiren siz büyüklerime teşekkür ederim inşallah bir dahaki toplantıya haberimiz olursa gelmek isterim saygılarımla çapanoğlu torunu CELALETTİN ÇAPANOĞLU.

 2. kardelen cenk said

  ihsan çapanoğlu’nun en büyük kızı olan müzeyyen dişlioğlu’nun son torunu kardelen cenk’im bu konunun işlenmesi bana onur verdi.Bizler torunlar olarak tanıma fırsatını sağladınız sizlere büyüklerim olarak teşekkür ederim.

 3. osman KOÇAK said

  bu toplantıyı düzenleyerek ÇAPANOĞLU AİLESİNİN bir araya gelmeasini sağlayan büyüklerimize teşekür ederim inşallah birdakı toplantıya haberimiz olursa gelmek isteriz birdahakı bu efsanenin uyanışında bizlerde orda olmak isteriz …ÇAPANOĞLU OSMAN.KOÇAK….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s