Sanal Alemde Curali'ye Hoşgeldiniz!

(((26 Mayis 1999)))

 • Mehmet DURAN Editör:

 • Misafir Defteri

  Misafir Defteri
 • Canli Radyo

  curaliradyo-width1
 • Curali Hava Durumu

 • Curali Rehber

 • Curali Avrupa Rehber

 • Çayıralan Kaymakamlığı

 • Çayıralan ve Köyleri Der.

 • ŞEHİRLER ARASI MESAFE

 • Destanlar

 • Çayıralan Mermer

 • Kubbealti

 • Curali Şenlik

 • Reklamlar

YER ALTI MADENLERİ YER YÜZÜNE ÇIKACAK

Posted by Mehmet Duran 12 Eylül 2008

Yozgat´ta Maden Teknik Arama (MTA) Enstitüsü tarafından geçmiş yıllarda yapılan aramalar sonucunda tespiti yapılan maden yataklarının yer altından yer üzerine çıkartılıp, işletmeye açılması amacıyla 507 kişi ve şirkete ruhsat verildi.
Yozgat´ta, yapılan araştırmalar sonucunda çinko, granit, kalker, kömür, demir, mermer, traverten, altın madenlerinin varlığı belirlendi. Bu maden yataklarının yer üzerine çıkartılması ve daha sonra da işletilmesi amacıyla ruhsat alan 507 kişi ve şirket, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Yozgat Valisi Amir Çiçek, yaptığı açıklamada, Yozgat´ın Türkiye´nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden birisi olduğunu, bunun yanı sıra tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Vali Çiçek, bir taraftan tarım ve hayvancılık sektörünü geliştirmeye çalışırken, diğer taraftan da yapılan kazı çalışmalarıyla tarihin gizli kalmış yönlerine ışık tutulmaya başlandığını, son yıllarda ise yer altı kaynakların yer üzerine çıkartılmasına yönelik yürütülen çalışmaların hız kazandığını belirtti. Vali Çiçek, ´´MTA tarafından yapılan araştırmalarda madenlerin toprak altında olduğu, gün gün ortaya çıktığı görülmektedir. Maden arama ruhsatı talebi giderek artmaktadır´´ dedi.
Vali Çiçek, Yozgat il genelinde birçok madenin varlığının bilindiğini, bilinen madenlerle birlikte Türkiye Petrolleri Ofisi tarafından Şefaatli-Yenifakılı ilçeleri bölgesinde petrol sondaj çalışmalarının gerçekleştirildiğinin altını çizdi.
Yozgat´ta bulunan maden yataklarının kapasitelerinin belirlenmesi ve verimli olan maden yataklarının işletmeye açılmasına yönelik çalışmalar devam ederken, mermer, kömür, çinko ve kurşun madenlerinin işletmeye açık olduğunu vurgulayan Vali Çiçek, açıklamasını şöyle sürdürdü:
´´Yozgat´ta oldukça değişik maden yatakları bulunmaktadır. Bu maden yataklarının rezervleri önemlidir. Bu amaçla son yıllarda, maden yataklarının rezervlerinin belirlenmesine yönelik arama ruhsatı talebinde artış olmaktadır. Bugün itibariyle 507 kişi arama ruhsatı alarak, değişik alanlarda daha önce tespit edilen maden yataklarının yer üzerine çıkartılmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bugün bilinen madenler dışında, daha önce tespiti yapılmayan altın ve petrol konusunda da uzmanlar tarafından arama ve araştırmalar yapılıyor. Bu zenginlik sadece Yozgat´ın değil Türkiye´nin de zenginliğidir. Bunlardan işletmeye geçmiş olanlardan özellikle Akdağmadeni´ndeki çinko, kurşun işlendikten sonra ihraç ediliyor. Zengin bir ocak, şu anda 200-300 civarında işçi çalışıyor. Bunun gibi başka ilçelerimizde de var. Maden çeşidi olarak yine mermer yataklarımız var. Özellikle Çayıralan, Çandır, Yenifakılı taraflarında çok güzel mermer yataklarımız mevcut. Genelde, vatandaşlar blok halinde mermerleri alarak başka yere taşımakta, böylece madenimiz mermerimiz işlenmeden başka yerlere gönderilmektedir. Aydıncık ilçesi Kazankaya, Bazlambaç bölgemizde de çok iyi, parlak, inşaatlarda da kullanılabilecek, işe yarayacak mermerlerimizin varlığı tespit edildi. Sorgun ilçemizde bulunan kömür yatakları işletilmeye devam etmektedir.´´
Vali Çiçek, Şefaatli-Boğazlıyan ilçeleri arasındaki bölgede de maden arama çalışmalarının bulunduğunu, bulunan madenin türünün ise henüz tespit edilemediğini anlattı. Vali Çiçek, ´´Yozgat´ta bulunan madenlerin yer üzerine çıkartılmasının ardından, kurulacak işletmelerle, burada işlenilip, istihdam yaratılmasını istiyoruz. Madenin işlenmeden başka bölgelere götürülmesi hem masraflı oluyor, hem de değeri olmuyor´´ diye konuştu.
Vali Çiçek, il genelinde bulunan değişik türdeki zengin mermer yataklarının birçoğunun işletmeye açık olduğunu, bazı işletmelerin özellikle uzak doğu ülkelerine ihracat yaptığını sözlerine ekledi.

Bir Yanıt to “YER ALTI MADENLERİ YER YÜZÜNE ÇIKACAK”

 1. ertuğrul said

  sayfanızı hiç beğenmedim daha güzel olabilirdi mesala yeraltı madenlerinin tüm resimleri ve birazcıkta bilgi tabiki :d

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s